Na rýchle telekomunikačné siete piatej generácie (5G) bude koncom roka napojená viac ako miliarda ľudí, do piatich rokov to bude 60 percent ľudí na planéte. Uvádza to štúdia, ktorej závery dnes zverejnila švédska spoločnosť Ericsson. Výrobca telekomunikačných zariadení odhaduje, že v strednej Európe bude v roku 2026 podiel 5G na všetkých zmluvách o poskytovaní mobilných služieb činiť 35 percent. Najviac je potom budú využívať obyvatelia Severnej Ameriky - tou dobou by ich malo byť 80 percent.
,,Pandémia Covidu-19 rozhodujúcim spôsobom prispela k tomu, že sa zrýchľuje digitalizácia ekonomiky i spoločnosti. Z toho bude mať prospech aj expanzia 5G a počet uzavretých zmlúv 5G," uviedol vo firemnom vyhlásení manažér Ericssonu Fredrik Jejdling.
Štát predal frekvencie mobilným operátorom za 100 miliónov eur
Ericsson v správe predpovedá, že ceny telefónov s pripojením na 5G sa budúci rok znížia. Záujemcovia o surfovanie v superrýchlej sieti 5G potrebujú okrem upraveného smartphonu tiež uzavrieť zmluvu, ktorá ich využitie umožňuje. Podľa štúdie budú siete 5G prenášať za päť rokov viac ako polovicu globálnych mobilných dát. V ich výstavbe vedie podľa Ericssonu Švajčiarsko a Spojené štáty.
Ericsson tento mesiac uzavrel päťročný kontrakt s najväčším tuzemským vlastníkom telekomunikačnej infraštruktúry CETIN zo skupiny PPF. Týka sa práve výstavby siete 5G a modernizácie existujúcich mobilných sietí firmy CETIN. Ďalšie firmy, ktoré ponúkajú 5G, sú napríklad čínska Huawei alebo fínska Nokia.
Bezpečnosť 5G sietí – národné alebo úniové riešenia?
Nová generácia sietí ponúka skokové zvýšenie prenosovej rýchlosti. V spojení s cloudovými službami umožní používať v telefóne virtuálnu alebo rozšírenú realitu. Rozširuje tiež možnosti pre vývoj mobilných aplikácií.