Ruský zákaz má „mierny vplyv“ na dovoz potravín na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), oznámil denníku Romain Charles z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
„Rodiny astronautov mávajú možnosť posielať svojim blízkym na ISS darčeky. Pretože sa tieto dary nesmú vrátiť na Zem, vyberajú nejaké lahôdky, sladkosti, sušené ovocie a podobne, ktoré astronauti majú radi,“ vysvetlil Charles a pripustil, že „v tomto má ruský zákaz potravín istý dopad“.
Rodinné darčeky totiž putovali na obežnú dráhu na palube ruských nákladných rakiet, zásobujúcich ISS. Všetky prípravy na vypúšťanie týchto rakiet sú v ruských rukách - a Rusko v auguste zakázalo dovoz mäsa, rýb, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny zo západných krajín v odvete za sankcie, ktorými Západ potrestal Rusko za anexiu Krymu a podporu separatistov na východe Ukrajiny.
Avšak ruský zákaz sa podľa R. Charlesa nijako nedotkol „oficiálnej stravy“ astronautov, zabezpečovanej americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), ani lahôdok, ktoré pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA) pripravujú šéfkuchári vyhlásených podnikov, napríklad reštaurácia Combal.Zero v talianskom Rivoli. Tieto pokrmy totiž na ISS dopravujú americké nákladné lode Dragon a Cygnus.
Vesmírne agentúry pripravujú špeciálnu stravu pre svojich kozmonautov či astronautov z viacerých dôvodov. Niektoré pokrmy by bolo ťažké jesť v stave beztiaže a strava je starostlivo kontrolovaná aj kvôli výskumu zdravia obyvateľov orbitálneho komplexu.
Na ISS teraz pôsobí šesť členov 41. expedície: ruský veliteľ Maxim Surajev, kozmonautka Jelena Serovová, kozmonaut Alexander Samokuťajev, americkí astronauti Barry Wilmore a Reid Wiseman a Nemec Alexander Gerst, ktorého vyslala ESA.