NATO by mohlo zasiahnuť, ak Vladimir Putin prekročí „červenú čiaru" v oblasti chemických zbraní, naznačil námestník britského ministra obrany pre ozbrojené sily James Heappey, píše The Telegraph.
Moskva zasa tvrdí, že chemické zbrane vyvíjajú Ukrajinci za pomoci Američanov. Podľa britského premiéra Johnsona môže ísť o ďalšiu Putinovu zámienku na útoky.
James Heappey uviedol, že aliancia by mohla zvážiť zmenu svojho prístupu, ak by ruský prezident nasadil takéto zbrane vo vojne proti Ukrajine.
„Nemyslím si, že v tejto chvíli pomôže pevne si stanoviť, kde sa táto červená čiara nachádza," povedal Heappey v rozhlasovej relácii BBC Radio 4 Today.
Dôsledky použitia chemických zbraní
„Prezident Putin si musí uvedomiť, že keď iné krajiny použili chemické zbrane, vyvolalo to medzinárodnú reakciu. Mal by sa teda zamyslieť nad tým, čo sa týmto krajinám stalo," zdôraznil. Tým podľa britského serveru naznačil, že by mohla nasledovať intervencia zo strany NATO.
Downing Street však zdôraznila, že Boris Johnson považuje NATO za „obrannú alianciu".
„My a naši spojenci budeme naďalej pozorne sledovať situáciu vzhľadom na históriu Ruska a jeho politické vedenie, ktoré používa chemické zbrane a nepravdivo obviňuje iných, že ich vyvíjajú," povedal hovorca britského premiéra Johnsona.
Vyjadrenie prišlo v čase, keď Británia a USA varovali, že Rusko môže použiť chemické alebo biologické zbrane v rámci útoku pod „falošnou vlajkou" na Ukrajinu.
Rusko má najväčšie zásoby chemických zbraní na svete
Štátom kontrolované ruské médiá uverejňujú nepodložené tvrdenia, že Ukrajina vyvíja vlastné biologické alebo chemické zbrane, pripomína The Telegraph. Západné spravodajské agentúry sa domnievajú, že to svedčí o tom, že Moskva si pripravuje pôdu pre „hodnoverné vysvetlenie" v prípade, že pri invázii použije zakázané zbrane.
Napriek podpisu zmluvy o zákaze chemických zbraní Ruská federácia zhromaždila najväčšie zásoby chemických zbraní na svete vrátane jedovatých plynov, paralytických nervových látok, ako je sarín, a biologických látok, ako sú baktérie antraxu.
Od svojej intervencie v Sýrii v roku 2015 Rusko poskytuje krytie a vojenskú podporu sýrskej vláde, ktorá uskutočňuje chemické útoky na svojich civilistov.