Ruský Lukoil má v Bulharsku hlboké korene. Neďaleko pobrežia Čierneho mora sa rozprestiera rozľahlá ropná rafinéria. Pracuje tam štvrtina ľudí z neďalekého mesta Kameno v Burgaskej oblasti. Spoločnosť má v krajine viac ako 220 čerpacích staníc.
Všetko sa zmenilo, keď Rusko na pokyn prezidenta Vladimira Putina pred viac ako dvoma rokmi zaútočilo na Ukrajinu. Lukoil teraz uvažuje o predaji a odchode z krajiny kvôli tomu, čo nazýva politickým tlakom, uvádza Bloomberg.
Rafinériu Lukoil Neftohim preberá „uznávaná medzinárodná spoločnosť“ buď z Európy, USA alebo Perzského zálivu, uviedol bulharský minister financií Asen Vasilev. Odporcovia tvrdia, že sieť vplyvu ruského giganta zasahuje hlboko do bulharskej politickej a obchodnej elity.
„Musíme sa uistiť, že obchod bude fungovať zodpovedne a nebude sa používať na ovplyvňovanie politiky,“ povedal ešte A. Vassilev a dodal: „Naše kritické dodávky nie sú závislé od krajiny, ktorá nás považuje za nepriateľov.“
Rozviazanie väzieb s Ruskom však nebolo ľahké a čelí určitému odporu verejnosti. Bulharsko, prepojené históriou, príbuzným jazykom a pravoslávnym vierovyznaním, bolo dlho rozdelené na rusofilov a rusofóbov. Miestni obyvatelia kladú kvety k rôznym pomníkom vrátane jazdeckej sochy cára Alexandra II. v Sofii. Za komunizmu bolo Bulharsko najbližším spojencom Sovietskeho zväzu.
Niektorí miestni obyvatelia obviňujú Ukrajinu z toho, že sa postavila V. Putinovi a riskuje pokračujúcu vojnu, ktorá by sa podľa nich mohla preliať cez Čierne more. Zároveň sa obávajú, že s Lukoilom Neftohimom, ktorý zamestnáva približne 1 300 ľudí, sa skončia aj dobré časy pre miestne obyvateľstvo.
„Ľudia začínajú mať strach – ak ste starší, je ťažké nájsť si prácu,“ povedala Hiulia Alievová, ktorá má obchod s kvetmi a darčekmi v Kamene. „Obávajú sa, že nový vlastník v rafinérii si ponechá niektoré prevádzky, ale o zvyšku si nie sú istí. Starší ľudia hovoria o vojne.“