Možno nejde o najbizarnejší výrok ruského politika z posledného obdobia, ale vyhlásiť vyprážanú rybu v cestíčku so zemiakovými hranolčekmi (Fish and Chips) za sovietsky vynález, je pravdepodobne jeden z najsmelších pokusov o privlastnenie si kultúrneho dedičstva, píše The Telegraph.
Túto kombináciu podľa poslanca ruskej Štátnej dumy Andreja Isajeva nevymysleli v Británii, ale v Rusku. Počas nemenej bizarnej televíznej šou, keď Isajev hromžil na „zlý“ britský ľud a vyzýval obyvateľov Spojeného kráľovstva, „vylovte si svoju rybu a hranolčeky zo svojich hmlistých močiarov“, vstúpil mu do toho moderátor programu Jevgenij Popov. Ten vyhlásil: „biela ryba, ryba s hranolčekmi je ruská“. S čím Isajev dôrazne súhlasil.
This hilarious tirade by MP Andrei Isayev on state TV is a crash course in all the bizarre Russian stereotypes about Britain
— Francis Scarr (@francis_scarr) April 29, 2022
Make sure you watch the whole thing (with subs) pic.twitter.com/kzvHXFtHYH
Išlo o ukážkový príklad hybridnej vojny, ktorý nikto neočakával, aj keď zásobovanie Británie treskou je skutočne ohrozené, pretože Rusko pokrýva 45 percent svetovej spotreby rybieho mäsa a na britskom rybom trhu má Rusko 30-percentný podiel.
Navyše, prudký nárast cien hnojív, z ktorých veľká časť pochádza z Ruska a Bieloruska, má nepriaznivý vplyv na zásobovanie slnečnicovým olejom a pšenicou. Znamená to, že tohto roku sa vysadí menej zemiakov, čo bude mať nepriaznivý vplyv na cenu hranolčekov.
Ale aj napriek tomu, že Rusko diktuje dostupnosť a ceny najobľúbenejšieho pokrmu bežných Britov, má právo vyhlásiť sa za pôvodcu nápadu spojiť smaženú rybu so zemiakovými hranolčekmi?
Spojenie tu rozhodne existuje.
Prvý známy obchod s rybou a hranolčekmi v Británii si vo východnom Londýne v roku 1860 otvoril istý Joseph Malin, ktorý sa pôvodne mohol volať Malinsky. Bol to aškenázsky Žid, ktorý sa do Británie prisťahoval odkiaľsi z východnej Európy, a teda mohol pochádzať aj z Ruska.
Skutočnosť, že vyprážaná ryba je súčasťou židovskej tradície je „nespochybniteľná, potvrdil aj profesor európskych dejín De Montfortovej univerzity Panikos Panayi s tým, že smažená ryba je jedným z najobľúbenejších pokrmov sefardských Židov z juhu Európy už od 16. storočia.
Avšak podávanie ryby s hranolčekmi, ktoré sú pochúťkou francúzskeho alebo belgického pôvodu, je po uplynutí polovice tisícročia čisto britskou záležitosťou, vysvetlil Panayi.