Ruského miliardára Olega Deripasku obvinili v USA z porušenia amerických sankcií. V kauze spolu s ním figurujú aj ďalšie tri osoby, vrátane matky jeho dvoch detí, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.
Obžaloba obsahuje požiadavku, aby Deripaskovi a jeho spoluobžalovaným prepadol majetok v Spojených štátoch vrátane nehnuteľnosti vo Washingtone a dvoch nehnuteľností na Manhattane.
Luxusné nehnuteľnosti
Americké ministerstvo spravodlivosti vo svojom stanovisku vysvetlilo, že Deripaska porušil sankcie tým, že využíval finančný systém USA na udržiavanie troch luxusných nehnuteľností a zamestnal ženu, ktorá v jeho mene kúpila kalifornské hudobné štúdio.
Prokuratúra tiež uviedla, že Deripaska porušil sankcie i tým, že zariadil, aby jeho priateľka mohla vycestovať z Ruska do Spojených štátov a porodiť mu tam dve deti. Spolu s Deripaskom boli obvinené aj tri ženy - Jekaterina Voroninová, Natalia Bardakovová a Olga Shrikiová.
Shrikiová, ktorá býva v americkom štáte New Jersey, bola zatknutá vo štvrtok ráno a po krátkom vypočutí pred federálnym súdom na Manhattane bola prepustená na kauciu vo výške dvoch miliónov dolárov.
Hudobné štúdio za milióny dolárov
Podľa obžaloby Shrikiová, naturalizovaná občianka USA, v roku 2019 v Deripaskovom mene kúpila v meste Burbank v štáte Kalifornia hudobné štúdio v hodnote 3,1 milióna dolárov.
V súdnom dokumente sa tiež uvádza, že Shrikiová a Bardakovová v roku 2020 zariadili, aby Voroninová odcestovala do Spojených štátov a porodila tam Deripaskovo dieťa.
V tom roku bola zorganizovaná aj ďalšia cesta, aby Voroninová mohla porodiť druhé oligarchovo dieťa - americké imigračné úrady jej však nedovolili vstúpiť na územie USA a vrátili ju do Istanbulu, cez ktorý cestovala z Ruska do Spojených štátov.
Státisíce dolárov za pôrod v Amerike
Americké úrady informovali, že Deripaska vynaložil státisíce dolárov, aby umožnil narodenie svojho dieťaťa v Spojených štátoch a aby tento potomok mohol v USA využívať výhody systému zdravotnej starostlivosti a amerického právneho systému, keď po narodení získalo občianstvo USA. Platbou za pôrod - asi 300 000 dolárov - Deripaska uskutočnil finančnú transakciu v USA, čím porušil sankcie, ktoré boli voči nemu uvalené v roku 2018.
Po narodení dieťaťa sa tri spoluobžalované spolčili, aby zatajili meno skutočného otca, tým, že mierne skreslili Deripaskovo priezvisko, uvádza sa v obžalobe. Chlapec má však otcovské meno Olegovič.
Andrew C. Adams, federálny prokurátor z Manhattanu, ktorý vedie pracovnú skupinu zaoberajúcu sa trestnými činmi ruských oligarchov, vo svojom vyhlásení - podľa agentúry AP - uviedol, že Deripaska klamal a vyhýbal sa americkým sankciám tým, že sa snažil využívať výhody života v Amerike ,,napriek svojim tesným väzbám s Kremľom a vďaka svojmu obrovskému bohatstvu nadobudnutému prepojeniam na skorumpovaný režim" v Rusku.
Čierna listina
Deripaska, 54-ročný zakladateľ hlinikárenského gigantu RUSAL, bol jedným z dvoch desiatok ruských oligarchov a vládnych predstaviteľov, ktorých Washington v roku 2018 zaradil na čiernu listinu v reakcii na údajné zasahovanie Ruska do amerických volieb v roku 2016 s cieľom pomôcť Donaldovi Trumpovi stať sa prezidentom USA.
Deripaska má podľa časopisu Forbes majetok v hodnote 2,8 miliardy dolárov. Sankcie na neho okrem USA uvalili aj Európska únia a Británia.