Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve začal s testovaním vakcíny Sputnik V vo forme nosových kvapiek.
Testovanie by sa malo ukončiť ešte tento rok. Výskumy naznačujú, že táto forma podania vakcíny neprináša žiadne vedľajšie účinky, informovala v pondelok agentúra Interfax.
Riaditeľ Gamalejovho inštitútu Alexandr Gincburg v pondelok na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom uviedol, že očkovanie proti covidu pomocou nosných kvapiek by bolo „veľmi jemnou a pohodlnou formou očkovania pre deti, najmä tie mladšie, ktoré majú prirodzený strach pred injekčnou striekačkou“ a horšie znášajú prípadné vedľajšie účinky očkovania.
Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín
Gincburg informoval, že prvé experimenty naznačujú, že vakcína vo forme kvapiek do nosa je „úplne zbavená akýchkoľvek vedľajších účinkov“.
Na margo toho, v akom veku by deti mohli byť očkované proti chorobe COVID-19, Gincburg uviedol, že spočiatku by šlo o tínedžerov vo veku 12-17 rokov, neskôr o deti staršie ako osem rokov a v budúcnosti „bude možné očkovať aj deti vo veku troch-štyroch rokov“, prípadne aj mladšie, pre ktoré by mohla byť určená práve vakcína vo forme nosových kvapiek.
Gincburg spresnil, že takáto vakcína bola už v Rusku vyvinutá aj patentovaná a začínajú sa jej klinické skúšky.
Ruský vedec poznamenal, že koronavírusom SARS-CoV-2 sa môžu nakaziť aj deti. Upozornil, že nateraz sa nevie, aké dlhodobé následky po infikovaní deti pocítia. Podľa Gincburga je očkovanie detí výzvou, ktorou by sa svetové spoločenstvo malo zaoberať.
Najhoršia a najlepšia vakcína na svete? Čo ruský Sputnik naučil AstraZenecu
Vakcína Sputnik V bola v Rusku zaregistrovaná v auguste minulého roka. Vakcína sa v Rusku podáva bezplatne, môžu ju však získať iba ľudia starší ako 18 rokov.
Medzi kontraindikácie patrí precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku vakcíny alebo lieku, anamnéza závažných alergických reakcií, akútne infekčné a neinfekčné choroby a tehotenstvo.