Rusko oznámilo, že bude súhlasiť s predĺžením dohody o vývoze obilia cez Čierne more iba vtedy, ak sa zohľadnia záujmy jeho poľnohospodárskych výrobcov.

Obnovenie obilnej dohody

O vyhliadkach na obnovenie tzv. obilnej dohody, ktorej platnosť má vypršať 18. marca, diskutoval v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov so svojím tureckým rezortným kolegom Mevlütom Čavušoglom na okraj zasadnutia skupiny G20 v Naí Dillí.

Podľa vyhlásenia ruskej diplomacie pokračovanie obilnej dohody „je možné len vtedy, ak sa zohľadnia záujmy ruských výrobcov poľnohospodárskych produktov a hnojív, pokiaľ ide o ich neobmedzený prístup na svetové trhy“.

Dohodu o odblokovaní ukrajinských čiernomorských prístavov podpísali Rusko a Ukrajina za sprostredkovania Turecka a OSN vlani v júli v Istanbule. Dohoda nemôže byť predĺžená, ak s tým nesúhlasia všetky zúčastnené strany. Rusko už signalizovalo, že nie je spokojné s viacerými jej aspektmi.

Sankčné obmedzenie

Ruský poľnohospodársky sektor pritom sankcie Západu obzvlášť nepostihli, približuje Reuters. Moskva však označuje za prekážku vo vývoze svojich hnojív a obilia sankčné obmedzenia v oblasti platieb, logistiky a poisťovníctva.

Ďalšie dôležité správy

WA 29 Džibuti - Na snímke obilie, ktoré prepravila loď MV Brave Commander z ukrajinského čiernomorského prístavu Pivdennyj do prístavného mesta Džibuti v utorok 30. augusta 2022. Ide o prvú loď prenajatú Svetovým potravinovým programom OSN (WFP), ktorá opustila Ukrajinu od začiatku ruskej invázie z februára tohto roku. Preprava obilia vypestovaného na Ukrajine, ktorá je spolu s Ruskom najväčším vývozcom obilnín na svete, je možná na základe dohody uzavretej v júli Kyjevom a Moskvou za sprostredk
Neprehliadnite

Obilnú dohodu nemožno rozšíriť, keď časť oblasti ovláda Rusko, tvrdí majiteľ ukrajinskej firmy