Rusko uvalilo v utorok sankcie na predstaviteľov EÚ. Ide o odvetný krok za sankcie, ktoré voči osobám z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina zaviedla ešte v októbri Európska únia v reakcii na augustovú otravu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že v reakcii na takéto ,,konfrontačné" kroky EÚ sa rozhodlo rozšíriť zoznam predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ, ktorým nebude povolený vstup na územie Ruskej federácie. Rezort ruskej diplomacie si v utorok ráno - ešte pred oznámením o uvalení sankcií - predvolal veľvyslancov Nemecka, Francúzska a Švédska, aby im tlmočil svoj nesúhlas s ich reakciou na otravu Navaľného.

KK7 Moskva - Na archívnej snímke z 26. decembra 2019  ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj hovorí k novinárom v kancelárii  Fondu boja proti korupcii (FBK) v Moskve. Ruská polícia vykonala v piatok 17. júla 2020 razie v kanceláriách opozičného lídra Alexeja Navaľného. Píše o tom agentúra AFP s tým, že kritici obviňujú Kremeľ zo stupňovania tlaku voči opozícii. FOTO TASR/AP
FILE- In this file photo taken on Thursday, Dec. 26, 2019, Russian opposition leader Alexei Navalny speaks to the media in f
Neprehliadnite

Rusko si pre Navaľného predvolalo veľvyslancov Nemecka, Švédska a Francúzska

Laboratória v zmienených troch štátoch dospeli na základe analýz biologických vzoriek k záveru, že Navaľnyj bol vystavený nervovoparalytickej látke typu novičok, ktorú vyvinuli v Sovietskom zväze počas studenej vojny. Predstavitelia viacerých štátov vyslovili podozrenie, že za pokusom o otrávenie Navaľného je Rusko. Európska únie následne zaviedla v októbri sankcie voči viacerým ruským predstaviteľom.

Sankcie EÚ sa týkajú šiestich osôb z blízkeho okolia prezidenta Vladimira Putina vrátane riaditeľa tajnej služby FSB Alexandra Bortnikova a námestníka prezidentskej kancelárie Sergeja Kirijenka. Terčom sankcií EÚ je aj Štátny výskumný ústav organickej chémie a technológie, s ktorým majú podnikatelia z EÚ zakázané udržiavať kontakty. Sankcie ustanovujú zákaz vstupu na územie Európskej únie a zmrazenie akýchkoľvek finančných aktív v európskych bankách.

WA 17 Berlín - Na snímke, ktorú ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zverejnil na svojom konte na sociálnej sieti Istagram, sedí na lavičke v stredu 23. septembra 2020. Navaľnyj tvrdí, že za pokusom o jeho otrávenie je ruský prezident Vladimir Putin. Napriek prežitej skúsenosti nepociťuje strach. Uviedol to v rozhovore pre najnovšie vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel, z ktorého výňatky priniesli svetové tlačové agentúry.  Potvrdil tiež, že po liečbe v Nemecku sa vráti do Ruska. Navaľného p
Neprehliadnite

Navaľnyj tvrdí, že trikom dosiahol priznanie ruského agenta k svojej otrave

Navaľnyj (44) skolaboval a upadol do kómy 20. augusta na palube lietadla z Tomska do Moskvy. Piloti urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde Navaľného hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni povolili lekári jeho prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra. Rusko účasť na otrave dlhodobo odmieta.