Spojené štáty majú okrem toho podozrenie, že ruské sily na ukrajinskom území používajú aj nenavádzané bomby, ktoré usmrcujú civilistov a ničia civilnú infraštruktúru. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie nemenovaného amerického predstaviteľa.
"Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že na Ukrajine používa zbraňový systém TOS-1A,“ uviedol na Twitteri britský rezort obrany. Pripomenul, že TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného so vzduchom a následného vytvorenia mohutnej tlakovej vlny.
Podľa britského ministerstva ruské, respektíve sovietske vojská používali takéto rakety už počas vojen v Afganistane a Čečensku. Ich účinky sú podľa britského ministerstva obrany "devastujúce": dokážu ničiť infraštruktúru a spôsobiť vážne zranenia vnútorných orgánov, popáleniny a smrť.
Ministerstvo zdôraznilo, že takéto zbrane nie sú zakázané, ich používanie je však striktne regulované medzinárodným vojenským právom a ich nasadzovanie voči civilistom je nelegálne, uvádza Sky News.
Agentúra Reuters okrem toho sprostredkovala vyjadrenie popredného predstaviteľa Pentagónu, podľa ktorého Moskva počas agresie na Ukrajine zrejme používa aj nenavádzané bomby, ktoré majú len obmedzenú schopnosť presne zasahovať určené ciele.
"Existujú náznaky, že Rusi (na Ukrajine) reálne zhadzujú aj nenavádzanú muníciu," povedal nemenovaný predstaviteľ, podľa ktorého Spojené štáty na Ukrajine evidujú "čoraz väčšie škody na civilnej infraštruktúre a civilné obete".
Toto vyjadrenie zaznelo niekoľko hodín po leteckom útoku na nemocnicu v obliehanom ukrajinskom meste Mariupol, z ktorého ukrajinské úrady obvinili Rusko a ktorý si vyžiadal najmenej 17 zranených. Kremeľ reagoval vyhlásením, že ruská armáda na civilné ciele neútočí.