„Predbežný plán počítal s tým, že zakladateľa WikiLeaks prepašujú z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne v diplomatickom vozidle a prevezú ho do inej krajiny. Jedinou konečnou krajinou bolo Rusko, kde by Assangeovi nehrozilo vyhostenie do USA. Z tohto plánu však zišlo po tom, ako bol vyhodnotený ako príliš nebezpečný,“ napísal The Guardian.

J. Assange sa od roku 2012 ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v britskej metropole pred extradíciou do Švédska, ktoré naňho vydalo zatykač ohľadom obvinení zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. 47-ročný Austrálčan však tieto tvrdenia odmieta ako politicky motivované a vykonštruované.

Najviac sa pritom obáva, že by ho mohli deportovať do USA, kde by mu hrozilo 35 rokov väzenia alebo trest smrti za zverejnenie tajných dokumentov amerického ministerstva zahraničných vecí. Tie obsahovali informácie o útokoch dronov v Jemene, o americkej špionáži v OSN alebo o korupcii v arabskom svete.

Ekvádorský prezident Rafael Correa ešte v roku 2012 J. Assangeovi udelil doživotný azyl. Zakladateľ WikiLeaks odmieta opustiť veľvyslanectvo v Londýne dovtedy, kým mu hrozí vydanie do Spojených štátov.

Ekvádor v snahe vyriešiť túto patovú situáciu udelil J. Assangeovi občianstvo a požiadal Britániu, aby mu priznala štatút ekvádorského diplomata, ktorý by mu umožnil bezpečný odchod. Londýn však túto žiadosť zamietol.