Rusko podľa agentúry AP v piatok zablokovalo schválenie záverečného dokumentu konferencie štátov, ktoré sú signatármi Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT). Vadili mu zrejme zmienky o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. Moskva tvrdí, že s návrhom textu však nesúhlasilo viacero krajín. Aby bol prijatý, musí mať podporu všetkých 191 signatárov.

Najvyššia hrozba od studenej vojny

Návrh, ktorý vypracovalo argentínske predsedníctvo, spomínal znepokojenie z vojenských aktivít pri Záporožskej jadrovej elektrárni a ďalších jadrových zariadeniach na Ukrajine. Zdôrazňoval tiež „najzásadnejší význam zaručenia kontroly týchto zariadení zo strany kompetentných ukrajinských úradov". Dokument tiež varoval, že nebezpečenstvo použitia jadrových zbraní je v súčasnosti najvyššie od konca studenej vojny.

Záporožskú jadrovú elektráreň obsadili okupačné jednotky krátko po februárovom začatí ruskej invázie na Ukrajine, v zariadení však ďalej pracuje ukrajinský personál. V uplynulých dňoch sa Kyjev a Moskva navzájom obviňujú z ostreľovania areálu elektrárne. Podľa ukrajinských predstaviteľov je situácia kritická a hrozí jadrová katastrofa.

Rusi tvrdia, že proti boli aj iné krajiny

Zástupca vedúceho odboru proti šíreniu jadrových zbraní na ruskom ministerstve zahraničných vecí Igor Višněveckij uviedol, že nad textom nepanoval konsenzus a proti boli aj ďalšie krajiny. Zástupca šéfa ruskej delegácie Andrej Belousov vyhlásil, že konferencia sa stala „politickým zajatcom" niektorých krajín. „Tieto štáty, a to menovite Ukrajina a podporovatelia režimu v Kyjeve, nesú plnú zodpovednosť za to, že nemáme pozitívny konečný výsledok," poznamenal diplomat.

„Rusko je dôvodom, prečo sme dnes nedosiahli konsenzus," povedal naopak splnomocnenec americkej vlády Adam Scheinman, podľa ktorého návrh záverečného dokumentu nevymenoval priamo Rusko.

Konferencia signatárov Zmluvy o nešírení jadrových zbraní sa zvyčajne schádza každých päť rokov, tá tohtoročná bola ale oneskorená pre epidémiu covidu-19. Taktiež predchádzajúca konferencia v roku 2015 skončila bez záverečného dokumentu pre spory o označenie Blízkeho východu za oblasť bez jadrových zbraní.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vpravo) si podávajú ruky počas stretnutia v ruskom čiernomorskom letovisku Soči v pondelok 23. mája 2022. FOTO TASR/AP 
 

Russian President Vladimir Putin, left, and Belarusian President Alexander Lukashenko greet each other during their meeting at the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, May 23, 2022. (Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Nebezpečná dohoda medzi Lukašenkom a Putinom: Bieloruské lietadlá môžu preniesť jadrovú výzbroj