Moskva zakázala do konca roka export telekomunikačného, zdravotníckeho, automobilového, poľnohospodárskeho, elektrického a technického vybavenia. Informovala o tom dnes ruská vláda. Premiér Michail Mišustin povedal, že zákaz sa bude týkať vývozu tovaru zahraničných spoločností pôsobiacich v Rusku.
Zákaz vývozu produktov
Na zoznam vláda zaradila cez 200 položiek, okrem iného železničné vagóny, kontajnery, turbíny a ďalší tovar. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že bol zakázaný vývoz niektorých druhov lesníckych a drevárskych produktov. Neupresnilo, o ktoré sa jedná. Zákaz vývozu do konca tohto roka sa týka okrem iného automobilov, lietadiel a dronov, napísala neskôr agentúra TASS.
„Tieto opatrenia sú logickou reakciou na opatrenia zavedené voči Rusku a ich cieľom je zabezpečiť neprerušené fungovanie kľúčových odvetví ekonomiky," uviedlo ministerstvo hospodárstva. Sankcie dopadnú na 48 krajín, vrátane Spojených štátov a štátov Európskej únie.
Ďalšie opatrenia by mohli zahŕňať zamedzenie vstupu zahraničných lodí do ruských prístavov a povolenie ruským leteckým spoločnostiam registrovať lietadlá prenajaté od západných firiem ako vlastný majetok, uviedla vláda.
Reakcia na západné sankcie
Rusko tiež do 31. augusta pozastaví vývoz obilia a kukurice do skupiny bývalých sovietskych republík tvoriacich súčasť Euroázijskej hospodárskej únii (EAHU), aby si zaistilo dostatok potravín na domácom trhu. Obmedzí aj vývoz cukru. EAHU tvorí Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a samotné Rusko.
Rusko reaguje na západné sankcie, ktoré ruskú ekonomiku závislú na vývoze energií ochromujú. Západné spoločnosti sa hromadne sťahujú z Ruska. V reakcii na to ruská vládna komisia v stredu schválila prvý krok k znárodneniu majetku zahraničných firiem, ktoré opustia krajinu.
Zoznam šiestich desiatok spoločností, ktorých majetok by mohol byť znárodnený dostala vláda a generálna prokuratúra, napísal dnes provládny denník Izvestija. Zahŕňa podľa neho okrem iného aj firmy Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald's, Porsche, Toyota či H&M.
Znárodnenie spoločností
Zoznam nie je konečný, uviedol Oleg Pavlov, ktorý vedie organizáciu Public Consumer Initiative. Akonáhle niektorá firma oznámi odchod z Ruska bez toho, aby poskytla záruky ruským spotrebiteľom, pribudne na tento zoznam, povedal.
„Ruská vláda už pracuje na opatreniach, ktoré zahŕňajú bankrot a znárodnenie majetku zahraničných organizácií," povedal vo vyhlásení bývalý ruský prezident a terajší podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. „Zahraničné spoločnosti by mali pochopiť, že návrat na náš trh bude ťažký," dodal. Zahraničných investorov obvinil, že vyvolávajú paniku medzi obyčajnými Rusmi.
Väčšinu toho, čo západné krajiny nakupujú od Ruska, tvoria suroviny. Ide najmä o ropu a plyn, ale aj o kovy ako hliník a nikel, nehovoriac o potaši a fosfátoch, ktoré sa hojne používajú v hnojivách. Ich ceny kvôli obavám, že by mohlo dôjsť k prerušeniu dodávok, prudko stúpli a pokiaľ zostanú vysoké, spôsobia to ekonomické ťažkosti, predovšetkým v Európe, uviedol dopisovateľ BBC Theo Leggett.
Vyrobené v Rusku
Zákaz predaja železničných vagónov a lokomotív z Ruska však pravdepodobne nespôsobí veľké problémy. Rovnako napríklad obmedzenie predaja poľnohospodárskych strojov. Tieto výrobky sa vyvážajú, ale hlavne do krajín, ako je Bielorusko či Kazachstan, upozornil Leggett.
Zaradenie vozidiel na zoznam je podľa neho problémom pre spoločnosti ako Stellantis, vlastníka značiek Peugeot alebo Citroën. Ten plánoval vyvážať dodávky vyrobené v Rusku do Európy a ďalších častí sveta.
Celkovo však dopad protisankcií vyzerá skôr symbolicky ako významne, myslí si Leggett. Naopak, obmedzenie vývozu surovín, ak by ich Rusko zaviedlo, by mohlo mať oveľa dramatickejší vplyv.