R. Dutertemu dodávku predstavili na palube ruského torpédoborca Admiral Pantelejev, ktorý v súčasnosti kotví v prístave v Manile. Filipínskemu lídrovi počas prehliadky lode ukázali aj jej palebný potenciál.
K vybaveniu, ktoré Rusko darovalo Filipínam, patrí tiež viac než milión nábojov a päťtisíc prílb. Na oficiálnom odovzdaní sa zúčastnili aj filipínsky minister obrany Delfin Lorenzana a jeho ruský rezortný kolega Sergej Šojgu.
Deň predtým D. Lorenzana a S. Šojgu podpísali dohodu o vojenskej a technickej spolupráci Ruska a Filipín popri stretnutí ministrov obrany Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktoré sa konalo pri filipínskej metropole.
Obe krajiny podpísali aj zmluvu, na základe ktorej by Filipíny mali nakúpiť ďalšie vojenské vybavenie od ruskej štátnej vývoznej spoločnosti Rosoboronexport.
R. Duterte, ktorý sa ujal funkcie v júni 2016, rozvíja v poslednom čase vzťahy s Ruskom a Čínou. Terajšia návšteva ruských námorných síl na Filipínach je už treťou, odkedy sa stal prezidentom.
Krvavá protidrogová vojna
Filipínsky prezident tento mesiac taktiež oznámil, že je pripravený prerušiť diplomatické vzťahy so všetkými európskymi krajinami, ktoré kritizujú jeho krvavé metódy v rámci riešenia problémov s drogami. Filipínska ekonomika sa bez európskeho dovozu obíde, dodal.
Takisto oznámil, že je odhodlaný vyhlásiť „revolučnú vládu“, ktorá by mu umožnila pozatýkať oponentov.
R. Duterte je v zahraničí a stále častejšie aj doma kritizovaný za krvavú protidrogovú vojnu v krajine. Po minuloročnom nástupe k moci začala polícia robiť rozsiahle razie priamo v domoch podozrivých obchodníkov s drogami.
Kampaň vyvolala kritiku Západu aj medzinárodných humanitárnych organizácií, ktoré upozorňujú na mimosúdne zabíjanie, ktorého obeťami sa stávajú zväčša drobní priekupníci. Polícia uvádza, že pri týchto raziách bolo od minulého roka zabitých viac ako 3 400 ľudí.