Moskva by však mohla mať problémy pri snahe o presmerovanie časti exportu ropných produktov mimo Európy. Rusko sa v dôsledku svojho vlaňajšieho útoku na Ukrajinu stalo terčom rozsiahlych ekonomických sankcií zo strany západných krajín.

„Domnievame sa, že Rusko dokáže udržať svoju ťažbu ropy na predvojnovej úrovni 10,8 milióna barelov denne, bude však mať ťažkosti dostať sa na vrcholnú úroveň 11,3 milióna barelov denne z doby pred pandémiou covidu-19,“ uviedla banka. Predpovedala, že celkový dopyt po rope zo strany Číny a Indie sa v tomto roku zvýši o zhruba milión barelov denne.

Európska únia spolu so skupinou ekonomicky vyspelých krajín G7 a s Austráliou od 5. decembra zaviedla maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu. Od 5. februára vstúpili do platnosti aj cenové stropy na ruské ropné produkty.

Európska únia zaviedla aj embargá na dovoz ruskej ropy a ropných produktov. Rusku sa zatiaľ darí presmerovať vývoz ropy do Indie, Číny a Turecka, kde túto surovinu predáva s výraznými zľavami. Predpokladá sa, že dovoz ruskej ropy po mori do Číny tento mesiac dosiahne rekordné maximum, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 40 archív Sandy - Na archívnej snímke z 3. apríla 2013 bitcoiny, najväčšia a najznámejšia kryptomena. Bitcoin rovnako ako ďalšie kryptomeny pokračoval v utorok 27. apríla 2021 v raste po výraznom posilnení na začiatku týždňa. Digitálne meny podporila správa, že banka JPMorgan Chase pripravuje spustenie aktívne riadeného bitcoinového fondu. To by znamenalo, že najväčšia americká megabanka, u ktorej to je najmenej pravdepodobné, uzná kryptomeny ako novú triedu aktív, uviedla stránka CoinDesk. J
Neprehliadnite

Rusko využíva krypto na obchádzanie sankcií. A vojna pokračuje