Cieľom bombardovania v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol sa stala budova umeleckej školy, kde sa ukrývalo okolo 400 osôb vrátane žien, detí a starých ľudí. Oznámila to v nedeľu mestská rada Mariupola na sociálnej sieti Telegram. TASR správu prevzala od agentúry DPA.
Budova umeleckej školy v štvrti Livoberežnyj bola pri sobotňajšom útoku zničená. „Ľudia sa ešte stále nachádzajú pod troskami,“ uviedla mestská rada.
Informácie o počte mŕtvych alebo zranených zatiaľ nie sú k dispozícii. Mestská rada pripísala zodpovednosť za útok „fašistickým ruským jednotkám“, ktoré pokračujú „v genocíde ukrajinského ľudu a civilistov v Mariupole“. Toto tvrdenie však nebolo možné overiť z nezávislého zdroja, píše DPA.
Ľudí presúvajú násilím do Ruska
Z mesta obkľúčeného ruskými silami sa v sobotu podarilo cez humanitárne koridory evakuovať 4128 ľudí na severozápad do mesta Záporožie, ale radnica oznámila, že ruskí vojaci donútili niekoľko tisíc obyvateľov presunúť sa do Ruska. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.
„Okupanti nútia ľudí opustiť Ukrajinu a ísť na ruské územie,“ uviedla radnica vo vyhlásení. „Okupanti protiprávne brali ľudí z mariupolského obvodu Levoberežnyj a z úkrytu v budove športového klubu, kde sa pred neustálym bombardovaním ukrývalo vyše tisíc ľudí (väčšinou ženy a deti),“ dodala radnica.
Ťažké boje v Mariupole
V Mariupole, ktorý má 400-tisíc obyvateľov, sa terčom bombardovania predtým stala budova divadla, kde sa skrývali pred náletmi a bombardovaním stovky civilistov. Stále nie je známe, koľko zranených a obetí si tento incident vyžiadal, pripomína DPA.
Ruské sily sa pretlačili hlbšie do ostreľovaného prístavného mesta, kde aj v sobotu prebiehali ťažké boje a spôsobili zatvorenie veľkého oceliarskeho podniku. Miestne úrady prosia Západ o ďalšiu pomoc.
Pád Mariupola, jedného z miest najhoršieho utrpenia v tejto vojne, by znamenal veľký bojový úspech pre Rusov, ktorým sa ani po vyše troch týždňoch bojov nepodarilo ovládnuť veľké mestá. Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára a ide o najväčšiu pozemnú inváziu v Európe od druhej svetovej vojny.
Zomierajú deti a starší ľudia
„Zomierajú deti, starší ľudia. Mesto je zničené a je vymazané z tváre Zeme,“ povedal policajný predstaviteľ Mariupola Michail Veršnin na ulici posiatej troskami, vo videu adresovanom západným lídrom. Pravosť videa overila agentúra Associated Press (AP).
Mariupol už tri týždne ostreľujú ruské sily, ktoré ho úplne obkľúčili. Z mesta sa podľa tamojších úradov podarilo utiecť tisíckam ľudí, stále je tam však vyše 300-tisíc ľudí, ktorým sa čoraz rýchlejšie míňajú potravinové zásoby aj lieky, pričom Rusko blokuje dodávky humanitárnej pomoci do mesta, pripomína BBC.
Moskva: Kyjev plánuje falošné útoky
Moskva obvinila v sobotu večer Kyjev, že plánuje útok „pod falošnou vlajkou“ na zariadenia západných diplomatov v západoukrajinskom meste Ľvov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov vyhlásil, že ukrajinské vedenie má v úmysle vykresliť útoky na diplomatické misie Spojených štátov a ďalších západných krajín ako „cielený útok ruských ozbrojených síl“.
Toto má vyvinúť tlak na Severoatlantickú alianciu (NATO), aby poskytla viac dodávok zbraní a aby súhlasila s bezletovou zónou nad Ukrajinou. Moskva neskôr vyhlásila aj to, že Kyjev plánuje chemické útoky na civilistov v Sumskej a Mykolajivskej oblasti.
Kyjev: Šíria dezinformácie
Nie sú žiadne dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia podporovali. Ukrajina opakovane obviňuje Rusko zo šírenia dezinformácií o údajných provokáciách, aby tak ospravedlnilo svoje vlastné útoky.
Niekoľko západných krajín presťahovalo svoj diplomatický personál z ukrajinského hlavného mesta Kyjev do Ľvova, ktorý je ďalej na západe, a urobilo to ešte pred začiatkom invázie Ruska na Ukrajine 24. februára. Vojna trvá už vyše tri týždne a niekoľko krajín, vrátane Francúzska, má vo Ľvove stále svojich diplomatov, pripomenula agentúra DPA.