Ruskí hekeri zo skupiny Darkside, ktorej je pripisovaný útok na americkú spoločnosť Colonial Pipeline, zverejnili vyhlásenie, podľa ktorého ukradli dôverné dokumenty japonskej skupine Toshiba. Informovala o tom agentúra Kjódó. Toshiba útok potvrdila.

Hekeri na takzvanom dark webe uviedli, že z dcérskej spoločnosti Toshiba Tec, ktorá sídli vo Francúzsku, získali 740 gigabajov dát. Japonský konglomerát pripustil, že jeho dcérska spoločnosť sa stala terčom kybernetického útoku a že z nej s veľkou pravdepodobnosťou unikla dáta. Tie údajne obsahujú informácie o produktoch a zamestnancoch, napríklad údaje z ich cestovných pasov. Počítače boli napadnuté ransomwareom, čo je vydieračský program, ktorý zablokuje prístup do systému.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

Útok na Colonial Pipeline zrejme prišiel z Ruska, USA ale neobviňuje Moskvu, vyhlásil Biden

„Darkside združuje zhruba 30 skupín, ktoré bez prestania kyberneticky napadajú rôzne spoločnosti. Tentoraz sa im to v prípade Toshiby podarilo," uviedol Takaši Jošikawa z japonskej spoločnosti Mitsui Bussan Secure Directions, ktorá sa zaoberá počítačovou bezpečnosťou. Fakt, že ľudia majú za pandémie prístup k počítačovým systémom svojich zamestnávateľov z domova, robí spoločnosti z hľadiska kybernetických útokov zraniteľnejšie, dodal.

Skupina Darkside okrem podnikov Colonial Pipeline a Toshiba priznala zodpovednosť za útoky na tri ďalšie spoločnosti - na brazílsky podnik na batérie, technologickú spoločnosť zo Chicaga a na jednu britskú inžiniersku firmu.

Colonial Pipeline je najväčším prevádzkovateľom siete potrubí na prepravu ropných produktov v USA a hlavným dodávateľom pohonných hmôt pre juhovýchod USA. Hekerom ako výkupné podľa agentúry Bloomberg zaplatila päť miliónov dolárov. Podľa zdrojov Bloombergu firma výkupné zaplatila vo forme nesledovatelnej kryptomeny už minulý piatok, a to niekoľko hodín po útoku.

Colonial Pipeline
Neprehliadnite

Colonial Pipeline zaplatila hekerom takmer päť miliónov dolárov

Útok na Toshibu zatienil ostatné informácie, ktoré japonská spoločnosť oznámila, okrem iného výsledky hospodárenia. Čistý zisk Toshiby za finančný rok, ktoré sa skončilo v marci, činil 114 miliárd jenov (861 miliónov eur). Za predchádzajúci finančný rok Toshiba vykázala stratu 114,6 miliardy jenov (865 miliónov eur). K lepšiemu hospodárskemu výsledku prispelo znižovanie nákladov a zvýšenie zisku dcérskej výrobcu polovodičov Kioxia.

Prevádzkový zisk japonského konglomerátu klesol o pätinu na 104,4 miliardy jenov (864 miliónov eur). Tržby sa znížili o 9,9 percenta na 3,05 bilióna jenov. Toshiba očakáva, že v tomto finančnom roku zvýši prevádzkový zisk aj tržby.

Britská spoločnosť súkromného kapitálu CVC Capital Partners na začiatku apríla odstúpila od zámeru Toshibu prevziať. Médiá vtedy uvádzali, že hodnota transakcie by sa mohla pohybovať okolo 20 miliárd dolárov. Toshiba uviedla, že od tej doby žiadne ponuky na prevzatie nedostala. Prípadné ponuky zváži, uviedol nový šéf podniku Satoši Cunakawa. Niektorí z veľkých podielnikov spoločnosti na Toshibu tlačia, aby odišla z burzy.