Ruské tankery, na ktoré Európska únia uvalila sankcie, sú stále v prevádzke. Plávajú ale pod vlajkami iných štátov a vyvážajú do krajín mimo EÚ. Upozornila na to agentúra Reuters, a to na základe údajov spoločnosti LSEG. Západné štáty zaviedli proti Rusku sériu sankcií za to, že ruské vojská vo februári 2022 začali inváziu na Ukrajinu.
Štrnásty balík protiruských sankcií EÚ prijala v júni. V jeho rámci na sankčný zoznam pridala 27 ruských plavidiel. Väčšinou ide o tankery určené na prepravu ropy, ropných produktov a skvapalneného zemného plynu (LNG).
Tanker Saga, ktorý v minulosti niesol meno NS Spirit, pláva pod vlajkou Barbadosu. Podľa dát ho Rusi 8. augusta naložili 33 000 tonami ropných produktov v prístave Vysock pri severnom pobreží Fínskeho zálivu. Tanker aktuálne smeruje k Suezskému prieplavu, čo by mohlo naznačovať, že mieri do Ázie.
Plavidlo Kavja, predtým nesúce meno Hana, sa aktuálne plní naftou v Primorsku. Kam bude dodávka smerovať, sa doteraz nevie.
Lode zo sankčného zoznamu nemôžu vplávať do prístavov členských štátov EÚ, ale to im nebráni vykladať svoj obsah inde. Predtým boli minimálne dva tankery zo sankčného zoznamu zameraného na Irán vyložené v čínskych prístavoch. Podľa Reuters prepravovali ruský vykurovací olej.
Lode Serenade (predtým NS Stream), N Cerna (predtým Canis Power) a Success (predtým SCF Amur), ktoré boli tiež zaradené do sankčného zoznamu EÚ, sa podľa údajov LSEG aktuálne nachádzajú v Marmarskom mori.
Rusko vo februári 2022 začalo vojenskú inváziu na Ukrajinu, na čo západné štáty zareagovali prijatím ekonomických a politických sankcií. Tie sa dotýkajú aj ruských ropných a plynárenských produktov. Keďže sa doteraz nepodarilo úplne doriešiť závislosť od ruského plynu, európske štáty ho čiastočne odoberajú aj naďalej.