Ruské vojenské ťaženie proti Ukrajine brzdí zásadný problém: rýchlo sa mu míňajú finančné rezervy. V posledných rokoch krajina vo veľkom čerpala peniaze z Ruského fondu národného bohatstva. Likvidné aktíva sa od roku 2021 znížili zo 117 miliárd dolárov na 31 miliárd ku koncu novembra 2024. Úplne vyčerpané by mohli byť už túto jeseň, odhaduje švédsky ekonóm Anders Åslund, bývalý člen think-tanku Atlantic Council.
Business Insider uvádza, že Rusko plánuje v roku 2025 rekordné výdavky na obranu vo výške 130,5 miliardy dolárov. No podľa A. Åslunda bude tento plán ohrozený, keďže financovanie rozpočtu sa stáva kritickým. „Posledné likvidné rezervy pravdepodobne dôjdu na jeseň 2025. Potom budú nevyhnutné rozpočtové škrty. Vojnová ekonomika si môže vyžadovať kontrolu cien a prídely — staré sovietske praktiky. Riziko finančného kolapsu narastá“.
Klincom do rakvy ZSSR bola lacná ropa. Vývoj cien Uralu veští niečo podobné Putinovmu režimu
Rýchly pokles rezerv je čiastočne dôsledkom západných sankcií, ktoré Rusku zabránili požičiavať si od iných krajín. Celkový zahraničný dlh Ruska sa za posledné desaťročie dramaticky prepadol, zo 729 miliárd dolárov v roku 2023 na približne 293 miliárd dolárov v septembri 2024.
Vplyv západných sankcií by podľa analýzy Atlantic Council mohol prinútiť Kremeľ skončiť s vojnovým konfliktom ešte tento rok. Jeho analytik Mark Temnycky uviedol, že hoci sa spočiatku zdalo, že Rusko odoláva prvým vlnám sankcií, dnes je situácia iná. „Tri roky od začiatku vojny sa obraz mení. Ruská ekonomika začína pociťovať dôsledky medzinárodných sankcií. Ak tieto trendy budú pokračovať, kombinácia finančných obmedzení a silného ukrajinského odporu môže vyvinúť dostatočný tlak na Kremeľ, aby vojnu ukončil“.
Vytvoril najväčšiu ruskú technologickú spoločnosť. Teraz začína odznova. Bez Putina
Medzi jasné príznaky ekonomického napätia patrí kolaps rubľa, ktorý stratil viac ako 50 percent hodnoty voči doláru a euru. Ruský energetický sektor taktiež trpí pod tlakom sankcií a poklesom cien ropy. Celkové príjmy z energetiky klesli v roku 2023 o takmer štvrtinu a podľa návrhu rozpočtu sa očakáva ďalší pokles až do roku 2027, informoval Bloomberg.
Inflácia v Rusku dosahuje alarmujúce úrovne, pričom spotrebiteľské ceny v poslednom decembrovom týždni medziročne oficiálne stúpli o 9,5 percenta. Ekonómovia varujú, že Rusko čakajú v tomto roku ešte väčšie hospodárske ťažkosti. Krajina by mohla čeliť „výraznému tlaku“ na rozpočet, pričom ekonomika by mohla spadnúť do obdobia stagnácie podobnej tej z čias Sovietskeho zväzu.
Rusi sú tak nervózni z vlastnej ekonomickej situácie, že centrálna banka musela cez platformu Telegram dementovať fámy o zmrazení bankových vkladov. Označila ich za „absurdné“ a „nemysliteľné“. „Okrem toho, že by išlo o hrubé porušenie práva občanov a spoločností nakladať s ich aktívami, takýto krok by narušil základy bankového systému a finančnú stabilitu krajiny,“ napísal regulačný orgán.