Ruská ropná spoločnosť Tatnefť a niektoré ďalšie firmy zvýšili vývoz ropy na Slovensko a do Maďarska, aby nahradili dodávky, o ktoré obe krajiny prišli po tom, ako ukrajinské sankcie zastavili vývoz ropy spoločnosti Lukoil. Informoval o tom dnes denník Kommersant s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované zdroje.

Kyjev zakázal Lukoilu využívať časť ropovodu Družba, ktorý vedie cez ukrajinské územie a čiastočne zásobuje maďarské a slovenské rafinérie. Oba členské štáty EÚ následne varovali, že ak sa nenájde riešenie, hrozí im, že od septembra nebudú mať dostatok paliva.

Podľa denníka Kommersant spoločnosť Tatnefť v júli zvýšila dodávky ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba a poslala na Slovensko a do Maďarska približne 330 000 ton ropy. Minulý mesiac sa Tatnefť podieľal na celkovom vývoze ropy z Ruska do Maďarska približne 77 percent a na Slovensko 92 percent. V prvom polroku bol jej podiel na dodávkach do Maďarska 34 percent a na Slovensko 53 percent. Podľa denníka začala Russnefť dodávať ropu aj na Slovensko.

Kommersant však upozornil, že napriek vyšším dodávkam maďarská energetická spoločnosť MOL stále nedostala celý požadovaný objem ropy. To spôsobilo najväčšie problémy slovenskej rafinérii Slovnaft, ktorá naliehavo potrebovala zvýšiť rafináciu, aby doplnila zásoby pohonných hmôt stratené počas údržby v máji a júni.

Ukrajinské orgány uviedli, že toky ropy cez ropovod Družba zostali nezmenené. Odmietli však uviesť presné objemy tranzitu.

Ruský štátny prevádzkovateľ ropovodov Transnefť, ktorý zásobuje ropovod Družba a certifikuje dodávateľov, bezprostredne nereagoval na žiadosť o potvrdenie toho, že Tatnefť nahradí dodávky spoločnosti Lukoil, uviedla agentúra Reuters.

Poradenská spoločnosť ExPro, ktorá sa zaoberá palivami, uviedla, že množstvo ruskej ropy prúdiacej z Ruska cez Ukrajinu do európskych krajín sa v júli zvýšilo na 1,09 mil. ton z 540 tis. ton v júni. Maďarsko a Slovensko sa sťažovali na veľký pokles júnových dodávok.

Ďalšie dôležité správy

Oil production at the Tatneft fields
Neprehliadnite

Slovensko sa sťažovalo na ukrajinské sankcie, no napriek tomu výrazne zvýšilo dovoz ruskej ropy