Hlavná ruská burza zastavila vo štvrtok obchody s dolármi a eurami po tom, čo USA zaviedli nový balík sankcií proti Moskve za jej vojenskú ofenzívu na Ukrajine.
Washington v stredu oznámil sankcie proti moskovskej burze, ktorá je hlavným ruským akciovým trhom a zúčtovacím centrom pre transakcie v cudzej mene.
Ruská centrálna banka následne v stredu večer vo vyhlásení uviedla, že vzhľadom na zavedenie reštriktívnych opatrení USA bude na burze v Moskve pozastavené obchodovanie v amerických dolároch a eurách.
Sila cudzej meny v Rusku
Výmenný kurz je považovaný za kľúčový ukazovateľ zdravia ruskej ekonomiky. Veľa Rusov po niekoľkých devalváciách meny v uplynulých troch desaťročiach od pádu Sovietskeho zväzu uprednostňuje sporenie v západných menách a v časoch hospodárskej krízy často predáva ruble.
Počas Sovietskeho zväzu v krajine prekvital čierny trh so západnými menami, ktorých ceny boli veľmi vzdialené od oficiálneho výmenného kurzu stanoveného štátom.
Centrálna banka sa v stredu večer pokúsila rýchlo upokojiť obyvateľov.
„Spoločnosti a jednotlivci môžu naďalej nakupovať a predávať americké doláre a eurá prostredníctvom ruských bánk. Všetky prostriedky držané v amerických dolároch na účtoch zostávajú v bezpečí,“ uviedla vo vyhlásení.
Silnejúci jüan a reakcia bánk
Mnohé ruské firmy a banky od invázie ruskej armády na Ukrajinu pred vyše dvomi rokmi už obmedzili svoju závislosť na západných menách. Väčšina obchodov v cudzej mene sa na moskovskej burze uskutočňuje v čínskych jüanoch.
Viaceré banky v Rusku mali vo štvrtok ráno takzvaný spread, rozdiel medzi cenou, za ktorú ponúkajú nákup a predaj cudzej meny, v pásme od troch do desiatich rubľov, čo je typický kurz. Niektoré z nich však po zavedení sankcií okamžite zvýšili svoje výmenné kurzy až na 200 rubľov za dolár.
Ruská centrálna banka v stredu pred vyhlásením sankcií zafixovala výmenný kurz na úrovni 89 rubľov za dolár.
Moskva vyhlásila tiež, že na americké sankcie zareaguje, konkrétne podrobnosti však neposkytla.