„Za hodinu si ľahko vyrobím syr, ktorý je čerstvejší a lepší ako ten, čo som kupovala pred sankciami,“ tvrdí dvadsaťpäťročná Taťjana a starostlivo pri tom vo svojej kuchyni v 20. poschodí luxusného mrakodrapu premiešava mlieko. „Mnoho mojich kolegov z banky si doma robí svoje vlastné syry,“ dodáva jej manžel Andrej, ktorý sa živí ako finančný poradca v jednej moskovskej banke.
Embargo uvalené Kremľom v lete 2014 na väčšinu západných potravín v reakcii na sankcie súvisiace s ukrajinskou krízou pripravilo ruských labužníkov o francúzske, talianske i holandské syry. Rusi, ktorí sú zo sovietskych čias zvyknutí na nedostatok a vedia si poradiť, sa tak vrhli na výrobu domácich kozích aj plesňových syrov.
Niektorí dokonca využili príležitosti, ako dvadsaťpäťročná finančná expertka Valeria Opanasjuková, ktorá v januári založila webovú stránku Cheese Box. Vo svojom internetovom obchode ponúka sady na prípravu kozích syrov, mozzarelly alebo ricotty - teda teplomery, sitká a dávkovače. Objednávky rastú mesačne o 25 percent, hovorí mladá žena. „Začiatočníci si môžu už za niekoľko týždňov vyrobiť domáci camembert,“ vysvetľuje Opanasjuková. Taký úspech svojho obchodu vraj nečakala.
Vyhľadávanie spojenia „recept domáci syr“ na internete sa za posledný rok zdvojnásobilo. V júli boli tieto slová zadané 208-tisíckrát, oznámil hlavný ruský vyhľadávač Yandex. Slovo „camembert“ ľudia zadávali desaťkrát častejšie a slovo parmezán šesťkrát častejšie.
„Rusi zistili, že vyrobiť si kozí syr alebo ricottu doma je také jednoduché ako príprava tradičných kyslých uhoriek,“ povedala V. Opanasjuková.
Kult syrov je však v Rusku novotou. V dobách existencie Sovietskeho zväzu neexistovala žiadna „syrová“ tradícia, obyvatelia ZSSR mali k dispozícii ťažko dva či tri druhy syra, ktorý jedli v sendvičoch alebo používali ako prísadu pri varení.
Po páde železnej opony a rozpade ZSSR v roku 1991 Rusi túto pochúťku znovu objavili. V roku 2013 Rusko dovážalo z Európy podľa združenia ruských mliekarní 500-tisíc ton syra. Ruská vláda po embargu nariadila tento rok zvýšenie produkcie ruských syrov. Štyri z piatich ruských syrov ale obsahujú rastlinné tuky, hoci to platné normy zakazujú, uviedla asociácia ruských spotrebiteľov.
Ľudia, ktorí si u Opanasjukovej kupujú sady na výrobu domáceho syra, pochádzajú predovšetkým z veľkých miest - Moskvy alebo Petrohradu, kde je vyššia životná úroveň a kde obyvatelia prišli na chuť európskym delikatesám. Mladá žena ale dostáva objednávky aj odinakiaľ: z Nižného Novgorodu, Kazane alebo Rostova na Done.
Olga Lazarevová organizuje v Moskve kurzy výroby domáceho syra. Väčšina jej klientov je vraj zo strednej alebo vyššej strednej triedy: inžinieri, učitelia alebo programátori. Pre nich sa stala strata syra symbolom sankcionovania Ruska.
Vášeň pre syry ale niečo stojí: sada obsahujúca materiál a recepty stojí na serveri Cheese Box okolo 2 500 rubľov (okolo 37 eur).