Ruský export jadra od invázie na Ukrajinu vzrástol, čo zvýšilo príjmy Kremľa a upevnilo jeho vplyv na novú generáciu kupcov po celom svete. USA a ich spojenci sa vyhýbajú sankcionovaniu tohto odvetvia, uvádza Bloomberg.

Exkluzívne obchodné údaje, ktoré zostavil britský Royal United Services Institute (RUSI), ukazujú, že predaj ruského jadrového paliva a technológií v zahraničí vzrástol v roku 2022 o viac ako 20 percent. Nákupy členov Európskej únie sa vyšplhali na najvyššie hodnoty za tri roky. Biznis prekvitá aj zo strany Egypta a Iránu až po Čínu a Indiu.

Zakaždým, keď kremeľský jadrový gigant Rosatom súhlasí s výstavbou nového reaktora, zablokuje to tok peňazí – a politický vplyv – na potenciálne desaťročia dopredu. Atómový obchod vytvára vzťahy, ktoré trvajú. Zahŕňa veľké počiatočné náklady, pričom úver zvyčajne poskytuje Rusko. Následne ide o dlhodobé dohody o údržbe závodov, školení ich operátorov a doplnení paliva. Takáto finančná a technická spolupráca môže posilniť aj diplomatické vzťahy.

„Je to súčasť veľmocenskej súťaže, v ktorej sa práve nachádzame,“ hovorí Edwin Lyman, riaditeľ jadrovej bezpečnosti v Union of Concerned Scientists vo Washingtone. Ruskí lídri „vidia jadrový obchod ako spôsob, ako posilniť aliancie“.

Príliš bolestivé

Situácia je skomplikovaná nedostatkom konkurencie. Rusko pokračovalo v investíciách do výroby jadrového paliva a technológií aj po páde Sovietskeho zväzu, aj keď priemysel v iných častiach sveta kolaboval. To je jeden z dôvodov, prečo USA a ich európski spojenci – ktorí od začiatku vojny zvažovali sankcie proti ruskej jadrovej spoločnosti – nepokračovali. Panujú obavy, že odstavenie ich vlastného jadrového priemyslu od ruských dodávok by bolo ekonomicky príliš bolestivé.

Rosatom poskytuje približne jednu pätinu obohateného uránu potrebného pre 92 reaktorov v USA. V Európe sa spoločnosti, ktoré vyrábajú energiu pre 100 miliónov ľudí, spoliehajú na túto ruskú spoločnosť.

Údaje RUSI pochádzajú od komerčného poskytovateľa tretej strany a sú založené na ruských colných záznamoch, hovorí Darja Dolziková, analytička sankcií think-tanku. Tvrdí, že čísla sú neúplné a nezachytávajú obchody so sankcionovanými krajinami, ako je Irán.

„Projekty v oblasti jadrovej energie majú veľmi dlhé časové harmonogramy, takže je ťažké vyvodiť nejaké definitívne závery,“ povedala. „Údaje však poukazujú na uprednostňovanie trhov, ktoré môžu byť zdržanlivé voči sankciám za ruský vývoz jadrovej energie alebo subjekty.“

Medzi kupcov patrí stále aj Slovensko

Čísla ukazujú, že členské štáty NATO vrátane Bulharska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska minulý rok pokračovali v nákupe paliva Rosatom uprostred ukrajinských prosieb o zastavenie obchodu po tom, čo im Rusko ukradlo najväčšiu európsku elektráreň.

„Rosatom dostáva každý rok miliardy dolárov zo svojho podnikania v zahraničí,“ hovorí Petro Kotin, prezident ukrajinskej jadrovej spoločnosti Energoatom. „Peniaze, ktoré dostávajú, financujú vojnu.“ Ukrajina tento mesiac uvalila na Rosatom sankcie a vyzvala ostatné krajiny, aby ich nasledovali.

Dokonca aj na Ukrajine sa deväť reaktorov, ktoré sú stále pod kontrolou Kyjeva, spolieha na zásoby ruského paliva. Krajiny ako Bulharsko, Fínsko a Slovensko oznámili plány na výmenu dodávateľov. To Rosatomu nezabránilo rozšíriť svoju európsku stopu.

Maďarsko poskytuje pomoc na dva nové reaktory, ktoré získal Rosatom bez verejnej súťaže. Rusko kryje 80 percent nákladov pôžičkou vo výške 10 miliárd eur. V čase dokončenia výstavby v nasledujúcom desaťročí bude projekt jednou z najväčších zahraničných investícií východnej Európy. Maďarsko je jednou z krajín EÚ, ktoré sú proti zahrnutiu jadrového paliva do sankcií bloku, zatiaľ čo iné ako Poľsko, Nemecko a pobaltské štáty túto myšlienku podporujú.

Údaje získané RUSI ukazujú, že dodávky paliva pre starnúce reaktory v bývalých sovietskych satelitoch predstavovali takmer dve pätiny exportu Rosatomu od roku 2019. Jeho najrýchlejšie rastúce trhy však ležia ďalej.

„Toto je geostrategická, nie komerčná technológia,“ hovorí Mark Hibbs, berlínsky jadrový analytik z Carnegie Endowment for International Peace. „Poskytnutím štátneho financovania môže Rusko preniesť finančné riziko.“

Na dobrej ceste

Šéf Rosatomu Alexej Lichačev tento mesiac uviedol, že spoločnosť rokuje s približne 10 krajinami o nových projektoch a tri alebo štyri sú blízko k podpisu medzivládnych dohôd. Vo všetkých krajinách, kde už Rosatom stavia jadrové elektrárne, „je všetko na dobrej ceste,“ povedal.

Rosatom nie je znevýhodnený pravidlami o nešírení jadrových zbraní, ktoré zaviedlo ministerstvo energetiky USA. Napríklad India trpí západnými obchodnými obmedzeniami od testovania jadrovej zbrane v roku 1974,.Rusko tam dodáva jadrové palivo a stavia dva reaktory, ktoré sa majú otvoriť v roku 2025. V Číne vlani Rosatom poskytol palivo v hodnote viac ako 375 miliónov dolárov pre reaktor. USA sa obávajú, že by to mohlo posilniť zásoby jadrových zbraní v Pekingu.

Juhoafrická republika, ktorú v posledných týždňoch navštívili najvyšší predstavitelia USA a Ruska, je dobrým príkladom rozmachu obchodu s atómami. V jedinej africkej krajine, ktorá v súčasnosti prevádzkuje jadrové reaktory, vláda minulý mesiac povolila skončenie platnosti paktu s USA. To otvorilo ďalšie dvere pre Rosatom.

„Rosatom túži po kontraktoch, ktoré im dajú vplyv, najmä v krajinách, ktoré vyhlasujú neutralitu, pokiaľ ide o Ukrajinu,“ hovorí Hartmut Winkler, energetický výskumník na Univerzite v Johannesburgu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke celkový pohľad na jadrovú elektráreň Mochovce 6. decembra 2022. Slovenské elektrárne (SE) prerušili spúšťanie 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce po tom, čo objavili drobnú netesnosť reaktora. Po pretesnení bloku budú testy a spúšťanie reaktora bude pokračovať na budúci týždeň. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Jadro sa šíri Európou. Zo zaznávaného zdroja sa znova stáva nutnosť