Rumunsko, Maďarsko, Gruzínsko a Azerbajdžan spustili spoločný podnik, ktorého cieľom je priviesť podmorským káblom do Európskej únie viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov z východného Kaukazu. Projekt, ktorý predvlani schválili vedúci predstavitelia štyroch krajín, nabral na obrátkach po tom, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
Dvadsaťsedmička sa odvtedy snaží zaobísť bez ruskej elektriny, poznamenala agentúra AP. Kábel by prepojil Azerbajdžan s Rumunskom a Maďarskom, teda členskými štátmi EÚ, cez Gruzínsko.
Ministri štyroch krajín spustili spoločný podnik na utorkovom stretnutí v rumunskom hlavnom meste. Projekt podľa nich pomôže posilniť energetickú bezpečnosť a znížiť ceny elektriny pre spotrebiteľov.
Projekt má strategický význam
Rumunský minister energetiky Sebastian Burduja uviedol, že projekt má strategický význam pre jeho krajinu a EÚ.
„Keď sa pozriete na energetickú mapu Európy za posledných niekoľko mesiacov, vidíte, že na východnom krídle v poslednom čase platíme veľmi vysokú cenu, a to preto, že tu chýba dostatočná diverzifikácia,“ povedal Sebastian Burduja.
Problém so zmenou klímy
Azerbajdžanský minister energetiky Parviz Šabazov uviedol, že využitie obnoviteľnej energie pomôže riešiť problémy so zmenou klímy. Podmorský kábel je nielen dôležitý pre energetickú bezpečnosť, „ale zároveň bude poskytovať zelenú energiu, čo je veľmi vysoko v agende medzinárodného spoločenstva,“ povedal.
Na utorkové rokovanie sa pripojil aj námestník bulharského ministra energetiky a diskutovalo sa aj o pripojení tejto členskej krajiny EÚ k projektu.