Ruský rubeľ dnes pri obchodovaní v Moskve klesol na rekordné minimum, dolár sa tam predával zhruba za 110 rubľov. Akciový trh v Moskve zostáva tretí deň za sebou zatvorený, finančný systém je pod tlakom západných sankcií uvalených na Moskvu za jej inváziu na Ukrajinu. Ruská centrálna banka dnes navyše zakázala vyplatiť kupóny zahraničným investorom, ktorí držia štátne dlhopisy v rubľoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Oslabenie o tretinu

Ruské spoločnosti tiež nesmú vyplácať dividendy zahraničným akcionárom. Centrálna banka nespresnila, ako dlho budú trvať obmedzenia, ktoré sa nevzťahujú na miestnych investorov.

Rubeľ od začiatku roka oslabil voči doláru asi o tretinu. Po prepade na ďalšie minimum dnes časť strát zmazal a neskôr sa obchodoval okolo 108 rubľov za dolár. K euru vykazoval pokles o viac ako sedem percent na 120,5 rubľa.

Mimo Rusko je rubeľ ešte slabší. Na elektronickej obchodnej platforme EBS sa obchodoval zhruba za 115 rubľov za dolár. Stále však nedosiahol rekordné minimum okolo 120 rubľov, na ktoré spadol v pondelok.

Zahraniční investori teraz prakticky nemajú možnosť, ako získať peniaze zo svojich ruských investícií. Moskva bráni zahraničným investorom, ktorí vlastnia ruské akcie a dlhopisy za desiatky miliárd USD, aby sa ich zbavili. Invázia ruských vojsk na Ukrajinu spustila vlnu hospodárskych sankcií a odliv aktív z Ruska.

Výplata divident

„Emitenti sú oprávnení prijímať rozhodnutie o výplate dividend a realizácii platieb z ďalších cenných papierov," uviedla ruská centrálna banka. „Skutočné platby zahraničným klientom však realizované nebudú. To sa týka aj OFZ," dodala ruská menová autorita.

OFZ je označenie pre ruské štátne dlhopisy v rubľoch. Podľa údajov k 1. februáru vlastnili zahraniční investori OFZ približne za tri bilióny rubľov. Celkom boli vydané OFZ za 15,5 bilióna rubľov.

Ruský systém dohľadu nad predajom cenných papierov potom oznámil, že v súlade s požiadavkou centrálnej banky obmedzuje možnosti platieb za ruské cenné papiere jednotlivcom i firmám zo zahraničia, ako aj právo na prevod tohto majetku.

Nepríjmajú ruské aktíva

Euroclear a Clearstream, čo sú najväčšie svetové systémy na vysporiadanie platieb, ruské aktíva už tiež neprijímajú. Tým sa zahraničným investorom prakticky uzavrela možnosť odchodu z ruského finančného trhu.

Veľmi slabý rubeľ zasiahne životnú úroveň v Rusku a zvýši už aj tak dosť vysokú infláciu. Západné sankcie podľa očakávania ekonómov spôsobia aj nedostatok základného tovaru a služieb.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: O mestá prebiehajú tvrdé boje. Ropa rastie nad 110 dolárov