Štátnym rozpočtom bez výdavkových limitov vláda porušila zákon a zhoršuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií. V reakcii na v piatok zverejnené hodnotenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na to upozornil opozičný poslanec Národnej rady SR Štefan Kišš (Progresívne Slovensko) s tým, že pred zásadnými rizikami rozpočtu varoval už pri jeho prijímaní.

„Vláda nekonsoliduje verejné financie. Nehovoríme to len my alebo Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, hovoria to všetky inštitúcie - aj Národná banka Slovenska a Európska komisia. Vláda Roberta Fica a jeho minister financií Ladislav Kamenický (obidvaja Smer-SD) neukazujú žiadnu ambíciu zachrániť naše verejné financie pred bankrotom,“ vyhlásil Kišš.

Pripomenul hodnotenie RRZ, že rozpočet na rok 2024 nekonsoliduje a deklarované zníženie deficitu o 0,5 percenta hrubého domáceho produktu je nerealistické. Navyše v ňom chýbajú trvalé opatrenia, ktoré by znížili deficit z očakávaných 5,7 percenta HDP v minulom roku na 5,2 percenta HDP v tomto roku. Bez dodatočných opatrení deficit podľa RRZ dokonca narastie na 6,1 percenta HDP.

Ciele vlády pre roky 2025 a 2026 nie sú v rozpočte podporené opatreniami, a teda nie sú kryté. „Výsledkom je, že vláda konsolidáciu len predstiera a zadlžuje na generácie dopredu. Ak vláda neprijme ozdravné opatrenia, nestabilizuje verejné financie, tak nás vopred oberá o peniaze na vyplácanie dôchodkov, sociálnych dávok, financovanie školstva či zdravotníctva. Rozpočet v podaní Ficovho kabinetu neprináša rozvoj, ale neistú budúcnosť pre všetkých na Slovensku,“ dodal Kišš.

Ako v piatok na tlačovej konferencii informoval predseda RRZ Ján Tóth, rozpočet na tento rok zhoršuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií. Nebol totiž zostavený v súlade s výdavkovými limitmi, ktoré by udržateľnosť zlepšovali tempom 0,5 percenta HDP ročne.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava člen rady  Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ)Pavol Majher, prezident RRZ Ján Tóth a člen rady RRZ Martin Šuster počas tlačovej konferencie na tému Aktuálny výhľad verejných financií na roky 2023 až 2026. Potrebná veľkosť ozdravných opatrení. Zhodnotenie predloženého Program stability v Bratislave vo štvrtok 1. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Rozpočtu chýbajú opatrenia na zníženie vysokého deficitu aj výdavkové limity, upozorňuje RRZ