Európska únia v snahe riešiť naliehavé hospodárske a humanitárne krízy navrhla výrazné navýšenie svojho rozpočtu zamerané na konkrétne problémové oblasti. EÚ, ktorá zápasí s výzvami spôsobenými ruskou inváziou na Ukrajinu, rastúcou migráciou, infláciou a úrokovými sadzbami či narušením dodávateľského reťazca, sa snaží posilniť svoju finančnú odolnosť a zároveň podporiť strategické investície.
Ústredným bodom návrhu EÚ je vytvorenie nástroja pre Ukrajinu s kapacitou 50 miliárd eur na obdobie 2024 až 2027. Prostriedky z tohto nástroja, ktoré pozostávajú z grantov, pôžičiek a záruk, pomôžu Ukrajine v jej úsilí o obnovu a modernizáciu.
Okrem toho sa EÚ snaží posilniť svoje riešenie migračných otázok a vzťahy s kľúčovými tretími krajinami tým, že do rozpočtu vyčlení ďalších 15 miliárd eur. Značná časť týchto prostriedkov bude smerovať na riadenie migrácie a kontrolu hraníc, ako aj na vykonávanie nového paktu o migrácii.
EÚ tiež smeruje k zvýšeniu svojej dlhodobej konkurencieschopnosti v oblasti kritických technológií prostredníctvom vytvorenia platformy strategických technológií pre Európu (STEP). Táto platforma, ktorej cieľom je získať investície 160 miliárd eur, sa zameria na podporu silných stránok priemyslu EÚ v oblasti digitálnych a hĺbkových technológií, čistých technológií a biotechnológií.
Na boj proti vplyvu rastúcich úrokových sadzieb na rozpočet únie zavedie nový osobitný „nástroj eurI“. Očakáva sa, že pokryje dodatočné náklady vzniknuté v dôsledku prudkého nárastu úrokových sadzieb.
Navrhované zmeny a doplnenia pôjdu na ďalšie rokovania s Európskym parlamentom a členskými štátmi EÚ v Rade Európy.
Euro si vo svete udržuje strategickú pozíciu
Európska centrálna banka (ECB) vo svojom výročnom prehľade z 21. júna 2023 potvrdila, že euro si v vlani udržalo postavenie druhej najpoužívanejšej medzinárodnej meny s priemerným podielom približne 20 percent v rôznych ukazovateľoch používania medzinárodnej meny. Napriek geopolitickej nestabilite a vysokej inflácii, ktorú podnietila ruská vojna na Ukrajine, euro preukázalo značnú odolnosť.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová zdôraznila, že európski politici musia podporovať podmienky podporujúce prosperitu eura. Do budúcnosti za kľúčové pre podporu globálnej úlohy eura považuje hlbšiu integráciu hospodárskej a menovej únie spolu s pokrokom v oblasti únie kapitálových trhov.
Batérie v hľadáčiku zákonodarcov EÚ
Parlament EÚ urobil zásadný krok smerom k environmentálnej udržateľnosti prijatím nových predpisov, ktoré sa vzťahujú na životný cyklus batérií predávaných v rámci jeho jurisdikcie. Právne predpisy schválené 587 hlasmi nariaďujú komplexnú revíziu postupov navrhovania, výroby a nakladania s odpadom z batérií.
Medzi kľúčové opatrenia patrí povinné deklarovanie uhlíkovej stopy určitých batérií, aktualizácie dizajnu uľahčujúce ľahké vyberanie a výmenu prenosných batérií a digitálny „pas batérie“. Boli stanovené prísnejšie ciele zberu odpadu, ktoré sprevádza vyššia miera zhodnocovania a recyklácie kľúčových materiálov, ako je lítium, kobalt, meď, olovo a nikel.
Spravodajca Achille Variati zdôraznil význam tohto právneho predpisu, označil ho za referenčný bod pre svetové trhy s batériami a ocenil jeho potenciál posilniť recyklačný priemysel EÚ.
Zjednodušenia v prostredí dôkazových materiálov
Európsky parlament schválil nové pravidlá na zefektívnenie cezhraničného vyšetrovania trestných činov zjednodušením výmeny elektronických dôkazov. Vzhľadom na to, že elektronické dôkazy sú v súčasnosti relevantné v 85 percentách trestných vecí a 65 percent z nich si vyžaduje dôkazové materiály z inej krajiny EÚ, tento krok sa považuje za rozhodujúci smerom k účinnejšej spolupráci pri presadzovaní práva v rámci celého bloku.
Právny predpis, za ktorý hlasovala väčšina poslancov Európskeho parlamentu, vytvára celoeurópsky rámec pre nakladanie s elektronickými dôkazmi, čím sa urýchli ich zhromažďovanie a zároveň sa zabezpečí zachovanie základných práv. Pravidlá umožňujú vnútroštátnym orgánom priamo požadovať dôkazy od poskytovateľov služieb v iných členských štátoch alebo požadovať uchovávanie údajov až 60 dní. Poskytovateľom služieb sa ukladá prísna 10-dňová lehota na odpoveď, ktorá sa v naliehavých situáciách skracuje na osem hodín.
V snahe zachovať slobodu médií a chrániť ich pred porušovaním práv majú orgány právomoc za takýchto okolností odmietnuť žiadosti o dôkazy. Okrem toho môžu poskytovatelia služieb vzniesť obavy týkajúce sa slobody médií. Je pozoruhodné, že žiadosti o citlivé údaje si vo väčšine prípadov vyžadujú oznámenie orgánom cieľovej krajiny, čím sa podporuje transparentnosť.
Spravodajkyňa Birgit Sippelová privítala nové pravidlá ako „obrovský krok vpred“ pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva v rámci EÚ a zároveň zdôraznila význam ochrany práv v tomto procese.
Modernizáciou prejdú aj postupy pri zrážkovej dani
Európska komisia navrhla nové nariadenia na zvýšenie účinnosti a bezpečnosti postupov zrážkovej dane v Európskej únii. Očakáva sa, že tieto zmeny poskytnú investorom, finančným sprostredkovateľom a daňovým správam členských štátov väčšiu efektivitu. Tento krok je v súlade s iniciatívou Komisie zameranou na spravodlivejšie zdaňovanie, predchádzanie daňovým podvodom a posilnenie cezhraničných investícií v celej EÚ.
Zrážková daň sa často vzťahuje na investora s bydliskom v jednom členskom štáte EÚ, ktorý však zarába úroky alebo dividendy v inom členskom štáte. Tento cezhraničný scenár môže viesť k dvojitému zdaneniu, ktoré zmierňujú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Tie ktoré umožňujú investorom požiadať o vrátenie prípadného preplatku dane zaplatenej v inom členskom štáte. Tieto postupy vrátenia dane sú však v súčasnosti často časovo náročné, nákladné a zložité, čo môže odrádzať od cezhraničných investícií v rámci EÚ.
Komisia navrhuje tri kľúčové opatrenia na nápravu tejto situácie. Po prvé, spoločné digitálne osvedčenie o daňovej rezidencii v EÚ urýchli postupy úľavy na zrážkovej dani, pričom osvedčenie bude vydané do jedného dňa od podania žiadosti. To zníži závislosť od papierových postupov, ktoré prevládajú vo väčšine členských štátov.
Po druhé, zavedením dvoch zrýchlených postupov – „úľavy pri zdroji“ a systému „rýchlej refundácie“ – sa urýchli a harmonizuje postup úľavy v celej EÚ. Postup „úľavy pri zdroji“ umožňuje, aby sa sadzba dane uplatňovaná v čase výplaty dividend alebo úrokov zakladala priamo na pravidlách ustanovení zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Na druhej strane postup „rýchlej refundácie“ zabezpečuje, aby sa prípadný daňový preplatok vrátil do 50 dní odo dňa platby. Očakáva sa, že tieto postupy ušetria investorom takmer 5,2 miliardy eur ročne.
A nakoniec štandardizovaná oznamovacia povinnosť pre certifikovaných finančných sprostredkovateľov pomôže vnútroštátnym daňovým správam pri overovaní oprávnenosti na zníženú sadzbu a pri odhaľovaní možného zneužívania. Veľkí finanční sprostredkovatelia z EÚ budú povinní vstúpiť do vnútroštátneho registra certifikovaných finančných sprostredkovateľov, ktorý bude dobrovoľne otvorený aj pre finančných sprostredkovateľov z krajín mimo EÚ a menších finančných sprostredkovateľov z EÚ.
Navrhované zmeny by po ich prijatí členskými štátmi mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2027.