Európska únia začne v stredu v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči Číne dve konania. Pre tento krok sa blok rozhodol po tom, čo rokovania s jeho najväčším obchodným partnerom nepriniesli žiadne výsledky, píše agentúra Bloomberg.
Prípady sa týkajú čínskych obmedzení na dovozy z Litvy a donucovacie praktiky Pekingu, ktorými obmedzuje majiteľov patentov v uplatňovaní práv na ochranu inovácií na súdoch. Informoval o tom eurokomisár pre obchod Valdis Dombrovskis. Oba prípady majú „systémový význam“, dodal.
Dodávateľské reťazce v ohrození
K zhoršeniu bilaterálnych vzťahov medzi EÚ a Čínou došlo v decembri 2021 po tom, čo Peking zaviedol donucovacie opatrenia na dovozy z Litvy a iné výrobky EÚ vrátane litovských súčiastok. Išlo o reakciu na to, že si Taiwan v tejto pobaltskej krajine otvoril obchodný úrad.
Litovské dovozy do Číny v dôsledku tohto kroku klesli v období od januára do októbra o 80 percent v porovnaní s tým istým obdobím v roku 2021. Očakáva sa, že WTO zriadi niekedy začiatkom roka 2023 porotu s cieľom urovnať tento spor, pričom verdikt by mohol padnúť do roka a pol.
Podľa Dombrovskisa sa tento prípad netýka iba Litvy, pretože „ovplyvňuje aj dodávateľské reťazce v EÚ“.
Zabijak patentov
Blok sa navyše stane prvou jurisdikciou, ktorá WTO požiada o verdikt v prípade konania, ktorým Čína bráni spoločnostiam chrániť svoje patentové práva v oblasti špičkových technológií.
„Táto praktika poškodzuje inovačný rast v Európe a zbavuje európske spoločnosti pôsobiace v oblasti špičkových technológií možnosti uplatňovať a vymáhať si svoje patentové práva,“ vysvetlil Dombrovskis.
Podľa EÚ sa tým Čína snaží zaujať vyššiu pozíciu v rámci technologického reťazca, aby mohla svoje výrobky predávať lacnejšie. Konanie Pekingu navyše obmedzuje právomoci európskych spoločností, pokiaľ ide o ochranu kľúčových patentov.
„V rámci existujúceho právneho rámca vnímame porotu WTO ako najúčinnejšiu cestu vpred,“ uzavrel Dombrovskis.