Ropa smeruje k celotýždňovému zisku. Podporuje ju napätie na Blízkom východe a prerušenie ťažby spôsobené chladným počasím v Spojených štátoch. To prevážilo nad obavami o vývoj čínskej a svetovej ekonomiky.

Severomorská ropa Brent krátko po 17:00 SEČ vykazovala nárast o 0,25 percenta a predávala sa za 79,30 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala 0,35 percenta a predávala sa okolo 74,35 dolára za barel.

Za celý týždeň by WTI mohla posilniť o viac ako dve percentá, zatiaľ čo Brent by si mal pridať približne percento. V oboch prípadoch ceny vo štvrtok stúpli po tom, čo Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) zvýšila svoj odhad rastu dopytu po rope v roku 2024.
Pakistan vo štvrtok začal odvetný útok na separatistických bojovníkov v Iráne. Spojené štáty vykonali nové údery proti raketám jemenských povstaleckých húsíov namiereným do Červeného mora.

„Aj keď je cena ropy naďalej citlivá na udalosti na Blízkom východe, ako sme videli v posledných niekoľkých týždňoch, trh s ropou zostáva dobre vyvážený,“ uviedol analytik Craig Erlam z maklérskej spoločnosti OANDA. „Prerušenie dodávok zostáva rizikom pre rast, ale existujú aj riziká pre pokles, vrátane globálnej ekonomiky,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Na ropný tanker v Ománskom zálive sa nalodilo vo štvrtok ráno bez povolenia niekoľko mužov vo vojenských uniformách. Upozornila na to Britská organizácia pre námorný obchod (UKMTO) a popredná spravodajská firma. (Ilustračná foto)
Neprehliadnite

Podiel ropy z OPEC na indickom trhu klesol na historické minimum. Môže za to dovoz ruskej ropy