Ceny ropy vo štvrtok posilnili, k rastu im pomáha štatistika zo Spojených štátov, ktorá zmiernila obavy z blížiacej sa recesie. Stále však pretrvávajú obavy zo spomalenia globálneho dopytu po rope, ktoré podľa analytikov rast ceny čiastočne brzdí.
Okolo 16:30 stredoeurópskeho letného času cena severomorskej ropy Brent vykazovala rast o 1,2 percenta nad 80,70 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala 1,1 percenta a predávala sa za 77,80 dolára za barel.
Tržby a žiadosti o podporu
Štatistiky ukázali, že maloobchodné tržby v USA v júli vzrástli viac, než sa očakávalo. Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti sa potom zvýšil menej, než predpokladali analytici.
„Údaje o maloobchodných tržbách v USA spolu s číslami o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti v USA poskytli trhu množstvo pozitívnych správ,“ povedal podľa agentúry Reuters analytik spoločnosti Zaye Capital Markets Naeem Aslam.
Obavy z možnej reakcie Iránu
Ceny ropy naďalej podporuje aj napätie na Blízkom východe, trhy sa obávajú možnej reakcie Iránu na zabitie vodcu palestínskej teroristickej skupiny Hamás z minulého mesiaca. Traja vysokí predstavitelia Iránu uviedli, že iba dohoda o prímerí v Pásme Gazy by Iránu zabránila v priamej odvete za atentát.
„Nad trhom s ropou stále visí geopolitické riziko. Stále nie je jasné, akým spôsobom a či vôbec Irán Izraelu odpovie,“ uviedli analytici ING.
Vývoj cien ropy
V stredu ceny oboch kontraktov na ropu klesli o viac než jedno percento. Dôvodom bola správa o nečakanom raste zásob ropy v USA v uplynulom týždni, a to o 1,4 milióna barelov. Analytici naopak čakali zníženie zásob, v priemere o 2,2 milióna barelov. Zásoby sa zvýšili po prvýkrát od konca júna. Rast zásob vyvoláva obavy zo slabšieho dopytu.
Rast trhu brzdí aj slabá štatistika z Číny, ktorá vyvoláva obavy o dopyt v krajine. Najnovšie správy ukázali, že rast produkcie čínskych tovární v júli spomalil a produkcia rafinérií klesla štvrtý mesiac za sebou.