Ropa dražie. Prispieva k tomu prísľub Číny, že oživí svoj hospodársky rast, a tiež očakávania, že americká centrálna banka (Fed) čoskoro prestane zvyšovať úroky.
Severomorská ropa Brent okolo 17.00 h SELČ zdražela o 0,6 percenta na 80,07 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárast o pol percenta na 76,13 dolára za barel.
Najvyšší čínsky ekonomický plánovač prisľúbil, že zavedie politiku pre obnovenie a rozšírenie spotreby. To by mohlo zvýšiť dopyt tejto druhej najvyššej ekonomiky na svete po rope.
Maloobchodné tržby v Spojených štátoch v júni vzrástli menej, ako sa očakávalo, ukázala to aktuálna štatistika. Posilnilo tak očakávania, že Fed prestane čoskoro zvyšovať úrokové sadzby. Vyššie úroky dvíhajú náklady na pôžičky a môžu spomaliť hospodársky rast a znížiť dopyt po rope.
Najnovšie údaje z Kanady a Británie indikujú ochladzovanie inflácie. „Obchodníci začali byť oveľa optimistickejší, pretože inflácia poľavuje. Akékoľvek zlepšenie údajov o inflácii znamená tiež zlepšenie dopytu po rope,“ konštatoval analytik Naeem Aslam zo spoločnosti Zaye Capital Markets.
Zásoby ropy aj benzínu v USA minulý týždeň klesli menej, ako analytici očakávali. Ukázali to údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA).
Podľa EIA sa zásoby ropy v najväčšej svetovej ekonomike minulý týždeň znížili o 708-tisíc barelov na 457,4 milióna barelov, zatiaľ čo analytici predpovedali, že klesnú o 2,4 milióna barelov.
Zásoby ropy v dodávateľskom uzle Cushing v Oklahome klesli minulý týždeň o 2,9 milióna barelov, uviedol EIA.
Zároveň zásoby benzínu v USA klesli v sledovanom období o 1,1 milióna barelov na 218,4 milióna barelov. Analytici pritom očakávali, že sa znížia o 1,6 milióna barelov. Čistý dovoz ropy do USA klesol minulý týždeň o 376.000 barelov denne, dodal EIA.