Ceny ropy v pondelok výrazne klesli, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 110 dolárov za barel. Vývoj na trhoch ovplyvňuje zvýšené diplomatické úsilie o ukončenie vojny na Ukrajine, ako aj príprava trhov na zvýšenie úrokových sadzieb v Spojených štátoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Konštruktívne rokovania

Posledné vyjadrenia zo strany ruských a ukrajinských predstaviteľov naznačujú, že v najbližších dňoch by sa mohli dostaviť pozitívne výsledky. Člen ruského vyjednávacieho tímu Leonid Sluckij uviedol, že po niekoľkých kolách rozhovorov s ukrajinským tímom v Bielorusku sa dosiahol ,,významný pokrok" a poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak informoval, že ,,Rusko začalo konštruktívne rokovať".

,,Ceny ropy by mohli tento týždeň pokračovať v postupnom poklese," uviedla analytička z CMC Markets Tina Tengová. Okrem ostatných rokovaní Ruska a Ukrajiny, ktoré naznačili, že by mohlo dôjsť k prímeriu, sa pozornosť trhov obracia na zasadnutie menového výboru americkej centrálnej banky Fed. To by podľa Tengovej mohlo posilniť dolár a opäť zatlačiť na ceny komodity.

Zaznamenaný pokles

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 7.27 h SEČ 109,69 dolárov za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 2,98 dolárov (2,64 percenta). V skorších hodinách nakrátko klesla zhruba o 4 dolárov /barel.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s aprílovým kontraktom dosiahla 106,20 dolárov /barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 3,13 dolárov alebo 2,86 percenta. Od útoku Ruska na Ukrajinu 24. februára však cena ropy v obidvoch prípadoch výrazne vzrástla a od začiatku roka je vyššia približne o 40 percent.

Ďalšie dôležité správy

Schröder: Zasadá v dozornej rade Nord Streamu aj ruského energetického koncernu Rosnefť.
Neprehliadnite

Šťastie v nešťastí: Slovensko je najzávislejší štát EÚ na ruskej rope, ale tankery nepotrebuje