Ropa bude v tomto aj budúcom roku oproti pôvodným predpokladom výrazne drahšia, z terajších vysokých hodnôt ale zostúpi. Vo svojom aktualizovanom výhľade to dnes uviedli analytici finančného ústavu Citigroup. Odhad priemernej ceny severomorskej ropy Brent na budúci rok zvýšili o 16 dolárov na 75 USD za barel. V súčasnosti sa barel Brentu aj kvôli dopadom vojny na Ukrajine predáva zhruba za 120 USD.

Sankcie na Irán

Analytický tím Citi Research vymenúva niekoľko dôvodov, ktoré ho viedli k tomu, že odhad cien ropy zvýšil na druhý, tretí aj štvrtý štvrťrok tohto roka a na celý budúci rok. V prvom rade je to výrazné oneskorenie dodatočných dodávok ropy z Iránu, čo zhoršuje už tak napätú situáciu na trhu. Oneskorenie je dôsledkom sankcií uvalených na Irán.

Citigroup teraz očakáva, že Irán sa úľavy zo sankcií dočká až v prvom kvartáli budúceho roka. Potom bude dodávať na trh pol milióna barelov denne, v druhom polroku 1,3 milióna barelov denne. Pôvodne sa banka domnievala, že úľava zo sankcií umožní Iránu začať dodávať na trh ďalšiu ropu už v polovici tohto roka.

Zástupcovia Iránu a Spojených štátov sa za posledný rok vo Viedni zapojili do nepriamych rokovaní o obnove dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. Irán vtedy dohodu uzavrel so svetovými mocnosťami, Spojené štáty od nej ale v roku 2018 odstúpili.

Ceny nad očakávania analytikov

Analytici banky Citigroup s odvolaním sa na napäté podmienky na trhu teraz očakávajú, že priemerná cena Brentu v druhom tohtoročnom kvartáli dosiahne 113 dolárov za barel, čo je o 14 dolárov viac, ako analytici očakávali. Odhad priemernej ceny na tretí a štvrtý štvrťrok potom zvýšili v oboch prípadoch o 12 dolárov na 99, respektíve na 85 dolárov za barel.

„Aj naďalej očakávame, že ceny sa po krátkodobom a silnom raste budú znižovať s tým, ako bude postupne slabnúť nerovnováha medzi ponukou a dopytom," uviedli analytici zo Citi Research. Ťažba ropy v Rusku a jej vývoz na svetový trh sa podľa nich bude aj naďalej znižovať, očakávaný prepad ťažby o dva až tri milióny barelov denne ale považujú za prehnaný.

Ruská ropa

V Rusku sa podľa agentúry Reuters v apríli ťažilo zhruba 9,3 milióna barelov ropy denne, čo je asi o milión menej, ako mohlo Rusko ťažiť podľa dohody s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencami. Zmena dodávok ruskej ropy a jej vývoz do Ázie v dôsledku západných sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu môže znamenať, že ťažba ani vývoz ropy z Ruska neklesne tak výrazne, ako niektorí analytici očakávali. Citi Research pokles odhaduje na milión až 1,5 milióna barelov denne.

„Z 1,9 milióna barelov ropy, ktorá sa denne z Európy prepravuje po mori, by mohlo zhruba 900-tisíc barelov zamieriť na iné trhy, ako je Čína a India, alebo zostať na niektorých európskych trhoch, ktoré majú obmedzený prístup k inej rope, ako je tá ruská," uviedli analytici Citi Research.

Pre tento rok analytici očakávajú aj slabší globálny rast dopytu po rope, a to o 2,3 milióna barelov denne. Zdôvodňujú to hospodárskymi problémami, koronavírusovými uzáverami v Číne a vysokými cenami.

Ďalšie dôležité správy

OPEC, ropa
Neprehliadnite

Ropa opäť vyskočila po tom, čo Saudská Arábia zvýšila ceny