Jedna z najdôležitejších stretnutí doteraz neúspešných rozhovorov o budúcich vzťahoch Európskej únie a Británie čaká dnes v Bruseli vyjednávačov oboch strán, ktorí sa na poslednú chvíľu snažia dosiahnuť dohodu a odvrátiť hroziace obchodné komplikácie. Výsledky rokovaní a šancu na podpis dohody má večer zhodnotiť predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a britský premiér Boris Johnson. Parlament v Londýne zase bude hlasovať o kontroverznom návrhu zákona porušujúcim skôr odsúhlasenú brexitovou dohovor.
Šéfovia rokovacích tímov Michel Barnier na únijnej a David Frost na britskej strane sa k priamym rozhovorom vrátili po jednodňovej pauze v nedeľu. O deň skôr dostali od von der Leyen a Johnsona pokyn, aby skúsili prekonať dlhé mesiace trvajúce rozpory v poslednej trojici tém, ktoré zostáva vyriešiť: pravidlách hospodárskej súťaže, dohľadu nad riešením sporov a právach na rybolov v britských vodách.
Rokovania o brexite sa podľa kuloárov blížia ku koncu. Na obzore sa črtá mäkký brexit
Diplomati na oboch stranách sa zhodujú, že na dosiahnutie zhody, ktorú musia schváliť parlamenty na oboch stranách, zostáva už len niekoľko dní a šance sú stále otvorené. Rôzne pohľady však majú na to, ako k dohode dospieť. Kým tí z únijných krajín tvrdia, že bez Johnsonovho ústupku v otázkach zachovania súčasných práv pre rybárov z kontinentu či pravidiel štátnej pomoci pre britskej firmy to nepôjde, hlasy z britskej strany považujú za kľúč k úspechu najmä nové rybolovné kvóty výrazne výhodnejšie pre Britániu.
Ak rokovania neuspejú dnes ani v najbližších dňoch, aby mali do konca roka parlamenty čas na preštudovanie a schválenie prípadnej dohody, skomplikujú od januára obchodovanie cez Lamanšský prieliv clá a kvóty.
S rokovaniami priamo súvisí aj dnešné hlasovanie britskej Dolnej snemovne, ktorá bude rozhodovať o návrhu zákona o vnútornom trhu, ktorého pasáže sú v rozpore s právne záväznú dohodu o britskom vystúpenie z EÚ. Johnsonova vláda, ktorá má v snemovni pohodlnú väčšinu, vysvetľuje zákon ako snahu zabrániť vzniku bariér pre britský vnútorný obchod. Únijná strana však návrh vníma nevôlou a napríklad írsky minister zahraničia ho v nedeľu označil za vyjednávaciu taktiku, ktorú chce Británia prinútiť európsky blok k ústupkom.