Demokratické štandardy sa po uvoľnení opatrení zameraných na boj s pandémiou koronavírusu celosvetovo mierne zlepšili, avšak v Rusku sa po začiatku jeho invázie na Ukrajinu značne prepadli. Vo štvrtok o tom v najnovšom Indexe demokracie informoval ekonomický inštitút Economist Intelligence Unit (EIU).

V úplnej demokracii nežije ani desatina planéty

Len približne 45 percent obyvateľov na planéte Zem žije v demokratických systémoch, uvádzajú analytici. Takmer 37 percent populácie žije pod autoritárskym režimom, pričom veľkú časť z tohto čísla tvorí najmä Rusko a Čína.

V takzvanej úplnej demokracii žije menej než osem percent obyvateľstva zo skupiny 20 krajín, do ktorých patrí aj Kanada, Švédsko či Uruguaj.

„Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa demokratické ukazovatele v Rusku prepadli najviac zo všetkých štátov sveta,“ vyhlásil EIU. Rusko podľa neho už dlhý čas smerovalo „čoraz ďalej od demokracie, avšak v súčasnosti začína naberať prvky diktatúry“.

Niekto si pohoršil, iný polepšil

EIU dodal, že v rebríčku si pohoršila aj Burkina Faso, kde sa vlani odohrali dva vojenské prevraty a útoky džihádistov, ale aj Haiti, ktoré od vraždy prezidenta Jovenela Moïsea v júli 2021 čelí zhoršujúcej sa ekonomickej a politickej kríze.

Naopak, pozitívny trend v súvislosti s demokraciou zaznamenali Čile, Francúzsko a Španielsko. Dôvodom je najmä uvoľnenie opatrení zameraných na boj proti koronavírusu, ktoré do určitej miery obmedzovali slobodu obyvateľstva.

Analytici však konštatujú, že „rok 2022 bol z hľadiska demokracie celkovo sklamaním“. Napriek očakávaniam, že sa situácia po zmiernení prísnych opatrení zlepší, tieto nádeje zabrzdil negatívny geopolitický vývoj.

Ďalšie dôležité správy

Delhi BJP Protest Against AAP over Assault On Women BJP Councillors During MCD Mayor Polls
Neprehliadnite

Autokratické krajiny získavajú prevahu. Demokracia je od finančnej krízy v poklese