Keďže inflačné riziká nielenže pretrvávajú, ale sa aj prehlbujú, bolo nevyhnutné razantne pokračovať vo zvyšovaní základných úrokových sadzieb aj v októbri. Takto okomentoval štvrtkové menovopolitické rokovanie Rady guvernérov guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Napriek očakávanému spomaleniu rastu cien v nasledujúcich dvoch rokoch totiž hrozí, že inflácia ostane nad stanoveným cieľom.
Inflačné riziká sa rozširujú a udomácňujú
„Jednoduché to nebude, riziko recesie v eurozóne je čoraz väčšie, neistota a volatilita na finančných trhoch s nami ostáva. Trh práce síce zatiaľ ostáva odolný, čo je dobrou správou, no uvidíme, ako dlho to vydrží," pokračoval P. Kažimír. Problémom podľa neho je, že inflačné riziká sa rozširujú a udomácňujú. „Zatiaľ čo dnes je rast cien ťahaný predovšetkým cenami energií a potravín, postupne sa k nim pridávajú ďalšie a ďalšie položky. Riziká pre infláciu sú jednoznačne smerom nahor a nie sú zanedbateľné," zdôraznil.
Na zoznam rizík sa pritom pomaly ale isto dostáva aj fiškálna politika. Kompenzačné opatrenia zo strany vlád zmierňujúce negatívne vplyvy na domácnosti a podnikateľský sektor sú podľa guvernéra NBS namieste a sú nenahraditeľné. Upozornil však, že musia byť šité na mieru, cielené a dočasné. „Problémom je, že sa tak nedeje. Paušálne riešenia v sebe nesú nemalé riziká pre infláciu. Uvidíme," skonštatoval.
Depozitná sadzba sa zrejme zvýši
Depozitná sadzba sa štvrtkovým rozhodnutím dostala na 1,5 percenta. Je to úroveň, na ktorej bola naposledy v roku 2009, kedy Slovensko vstúpilo eurozóny. V decembri a prvých mesiacoch budúceho roka pritom podľa P. Kažimíra pôjde ešte vyššie. „V koľkých krokoch a v akom tempe, ukážu nasledujúce týždne. Už dnes je však možné povedať, že cez neutrálnu sadzbu prefičíme ako rozbehnutý vlak. Potrebujeme totiž dostať menovú politiku do tzv. reštriktívneho prostredia aspoň na isté obdobie," uzavrel.