Taliansky minister hospodárstva Giancarlo Giorgetti sa obáva neúspechu plánu na zavedenie globálnej minimálnej dane pre nadnárodné spoločnosti. Povedal, že tento dojem nadobudol na zasadnutiach siedmich veľkých svetových ekonomík G7 a krajín skupiny G20.
Spojené štáty a päť európskych krajín sa vo februári dohodli, že prímerie ohľadom zdanenia digitálnych služieb predĺžia o šesť mesiacov. Chceli tak získať viac času na rokovania o medzinárodnom zdanení veľkých korporácií. Rím tento rok predsedá skupine G7 a z tohto titulu bude zohrávať úlohu pri snahe o obnovenie rozhovorov.
„Obávam sa, že dohoda o globálnom zdanení stroskotá,“ povedal Giorgetti na konferencii o daniach v Ríme. „Nechcem predbiehať novinky, ale pri práci na samitoch G7 a G20 som nadobudol dojem, že sa plánu v požadovanom termíne nedosiahne,“ dodal.
Dohoda o globálnej minimálnej dani sa zameriava hlavne na digitálne giganty so sídlom v Spojených štátoch. Cieľom prvého piliera dohody je prerozdeliť práva na zdaňovanie ziskov týchto spoločností do krajín, kde podnikajú. Ide približne o 200 miliárd dolárov.
Druhý pilier sa snaží zabezpečiť, aby firmy s príjmami viac ako 750 miliónov eur platili globálnu minimálnu daň 15 percent tým spôsobom, že vládam umožní uplatňovať doplnkovú daň z príjmov dosiahnutých v krajinách s nižšími sadzbami.
Zatiaľ čo druhý pilier sa zavádza, plány na prerozdelenie daňových práv sa ukázali byť zložitejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Spojené štáty sa snažia o ich ratifikáciu v Kongrese.