Ministerstvo vnútra SR predložilo nové znenie zákona o kritickej infraštruktúre. Ako zdôvodňuje, v súčasnom geopolitickom kontexte musí Slovenská republika zostať ostražitá a neustále sa prispôsobovať. Návrh tiež reflektuje legislatívu Európskej únie. Materiál je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní.
„Cieľom návrhu zákona je posilniť poskytovanie základných služieb, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie životne dôležitých spoločenských funkcií alebo hospodárskych činností, a to zvýšením odolnosti kritických subjektov, ktoré takéto služby poskytujú,“ uviedol rezort.
Vzhľadom na čoraz väčšiu prepojenosť infraštruktúr, sietí a prevádzkovateľov poskytujúcich základné služby je podľa ministerstva nevyhnutné zásadne zmeniť súčasný prístup a prejsť od ochrany konkrétnych štruktúr k zvýšeniu odolnosti kritických subjektov, ktoré ich prevádzkujú.
Rezort poukazuje na zmeny v prevádzkovom a bezpečnostnom prostredí. Rizikové prostredie označil za zložitejšie ako v roku 2008. Zahŕňa aj prírodné nebezpečenstvá v mnohých prípadoch zhoršené zmenou klímy, štátmi podporované hybridné akcie, terorizmus, vnútorné hrozby, pandémie a havárie.
Zároveň prevádzkovatelia čelia výzvam pri integrácii nových technológií ako napríklad 5G a bezpilotných leteckých systémov do svojej prevádzky, a zároveň riešia slabé miesta, ktoré by takéto technológie mohli potenciálne vytvoriť. Vďaka týmto technológiám a iným trendom sa tiež prevádzkovatelia čoraz viac spoliehajú jeden na druhého.
„Dôsledky sú jasné – narušenie, ktoré ovplyvní poskytovanie služieb jedným prevádzkovateľom v jednom sektore môže vyvolať reťazové účinky na poskytovanie služieb v iných sektoroch a prípadne aj v iných členských štátoch alebo v celej Európskej únii,“ upozornil rezort.
Navrhovaná účinnosť zákona je 18. októbra.