Pri holandskej obci Armhoede, asi 130 kilometrov od Amsterdamu, sa týči a leskne nezvyčajný kopec. Meria asi 25 metrov a je vytvorený z odpadu z domácností a podnikov za posledných 15 rokov. Pozoruhodné je ale to, čo ho pokrýva - je to 23-tisíc solárnych panelov. Solárnu farmu, ktorá môže vyrobiť až 8,9 megawattu elektriny, zriadil v polovici roka 2020 holandský developer TPSolar.
Bývalá skládka tak teraz vyrába dostatok elektriny asi pre 2 500 domácností, uviedla agentúra Reuters.
Solárne panely na parkoviskách aj jahodových farmách
Projekt odráža širšiu snahu Holandska nájsť inovačné miesta pre novú kapacitu obnoviteľných zdrojov energie. Krajina má teraz inštalovaných viac ako 48 miliónov solárnych panelov a vzhľadom na to, že pozemkov na umiestnenie obnoviteľných zdrojov energie je takmer všade na svete málo, mohli by byť skúsenosti z Holandska pri hľadaní vhodného umiestnenia inšpiráciou.
Holandsko už umiestnilo solárne panely na parkoviská, komerčné jazerá, pasienky pre ovce, jahodové farmy, nevyužité kostoly, vlakové stanice a letiskové plochy.
„Keďže máme v Holandsku tak málo miesta, je dôležité využívať pôdu na mnoho účelov," povedal koordinátor spoločnosti Solarfields Bernd Nijen Twilhaar.
„Musíme byť inovatívni a kreatívni, aby sme mohli vyrábať elektrinu, ktorú Holandsko potrebuje, aby bolo ekologické," dodáva. Solarfields v krajine spravuje veľké solárne farmy a má inštalovaných najmenej 450-tisíc panelov.
Podľa zväzu Solar Power Europe má dnes Holandsko v priemere dva solárne panely na obyvateľa a inštalovanú kapacitu viac ako jeden kilowatt na osobu. To z neho robí európsku solárnu veľmoc v prepočte na obyvateľa.
Firmy musia byť vynaliezavé
Vláda si v rámci plánu na zníženie emisií oxidu uhličitého stanovila cieľ, ktorý predpokladá, že do roku 2030 sa bude 70 percent všetkej elektriny v krajine vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Pomôcť má rozširovanie kapacity solárnych a veterných elektrární.
Solárne a veterné farmy už pomohli zaplniť medzeru v dodávkach elektriny po odstavených paroplynových elektrárňach, ktorých prevádzka sa stala nerentabilná v súvislosti s rekordne vysokými cenami plynu.
Poľnohospodárska pôda v krajine však patrí k najdrahším v EÚ a preto je hľadanie miesta pre solárne elektrárne nákladné. Táto skutočnosť v kombinácii s vysokou hustotou obyvateľstva znamená, že solárne firmy musia byť pri hľadaní miesta vynaliezavé.
Najvyšší podiel v EÚ
Holandsko v posledných rokoch sľúbilo, že obmedzí ťažbu ropy a plynu na pevnine a vo všeobecnosti zvýši výdavky na ochranu životného prostredia.
Rozpočet na obnoviteľné zdroje energie vlani predstavoval 13 miliárd eur. Solárne a veterné elektrárne sa na celkovej výrobe elektriny v krajine vlani podieľali 14 percentami a prvýkrát prekonali výrobu z uhlia.
Ešte v roku 2015 mali vietor a slnko na výrobe elektriny jednopercentný podiel.
Podiel výroby elektriny zo slnka bol podľa poradenskej firmy Ember Climate bol najvyšší v EÚ.
MacGyverovský prístup Holandska
Joeri Jacobs sa v spoločnosti pracujúcej s odpadom Afvalzorg zameriava na výstavbu projektov zelenej energie.
Prístup Holandska k obnoviteľným zdrojom energie označuje za „extrémne MacGyverovský", s odvolaním sa na americký seriál z 80. rokov o vynaliezavom tajnom agentovi, ktorý zostavoval dômyselné zariadenia z predmetov dennej potreby.
„Zoberieme rôzne energetické technológie, skladáme ich a snažíme sa z nich urobiť kombináciu, ktorá naozaj funguje," povedal Jacobs, ktorého firma sa spojila s miestnou elektrárenskou spoločnosťou pre premenu nevyužívaných skládok na solárne farmy.
Myšlienka plávajúcich solárnych panelov sa objavila v Holandsku
Takmer 20 percent povrchu Holandska tvorí voda a developeri solárnych elektrární to využili inštaláciou elektrární na umelo vytvorených jazerách.
Firma Groenlenven má na vode v Holandsku viac ako 500-tisíc solárnych panelov. Holandsko je tak v celosvetovom meradle v umiestňovaní panelov na vodu druhé za Čínou.
„Myšlienka plávajúcich solárnych panelov sa v Holandsku objavila skôr ako v iných krajinách," uvádza riaditeľ solárnych projektov nemeckej firmy Baywa r.e. Benedikt Ortmann.
Spoločnosť v roku 2018 kúpila firmu GroenLeven. Inšpirovaná príkladom Holandska teraz firma BayWa r.e. zavádza ďalšie plávajúce solárne elektrárne v európskych krajinách, ako je Belgicko, Rakúsko a Francúzsko.
Pestovanie jahôd pod strechou so solárnymi panelmi
Holandské firmy sa takisto snažia nájsť spôsob, ako zabezpečiť, aby solárne elektrárne fungovali popri poľnohospodárskej výrobe.
„Namiesto toho, aby sme bojovali o to, kto získa prístup k pôde, prichádzame s riešeniami, ako ju spoločne využiť," hovorí manažér rozvoja veľkých fotovoltaických projektov holandskej dcérskej spoločnosti švédskej energetickej firmy Vattenfall Carel Kooij.
Jeden takýto projekt zahŕňa pestovanie jahôd a malín pod strechou so solárnymi panelmi, ktorá nahrádza plastový kryt tradične používaný poľnohospodármi.
V polovici štvorročného pilotného projektu jeho predstavitelia uvádzajú, že rastliny potrebujú o 25 percent menej vody, pretože sú chránené pred slnkom, čo môže v budúcnosti ušetriť aj vodu na zavlažovanie.