Reštaurácia v jednej z bratislavských mestských častí vydávala zákazníkom falošné pokladničné doklady. Overili si to príslušníci finančnej správy formou skrytých kontrolných nákupov.
Podnik disponoval jednou registračnou pokladnicou, pričom pracovníci vydávali zákazníkom falošné doklady prevažne za úhradu v hotovosti. Všetci podnikatelia pritom musia systém eKasa používať od 1. júla 2019. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.
Tip od občana
Príslušníci finančnej správy preverovali informáciu od občana, ktorý upozornil na podozrivé vydávanie pokladničných dokladov v reštaurácii v jednej z bratislavských mestských častí.
Formou skrytých kontrolných nákupov získali dva falošné pokladničné doklady. Tie boli podnetom k tomu, aby začali kontrolu online registračnej pokladnice (ORP) miestnym zisťovaním.
Hrozba pokuty aj trestného stíhania
Počas kontroly za prítomnosti obsluhy otestovali ORP. Z pokladnice vytlačili ďalšie štyri falošné pokladničné doklady. Falošné pokladničné doklady vydávala ORP automaticky pri voľbe úhrady hotovosťou.
Všetky získané a vytlačené falošné pokladničné doklady obsahovali rovnaký unikátny identifikátor dokladu, ktorý nebol pridelený serverom eKasa. QR kód na falošných dokladoch bol vytvorený z ďalšieho unikátneho identifikátora dokladu, ktorý bol pridelený serverom eKasa 4. januára 2022 jednému z pravých pokladničných dokladov v sume 0,40 eura vydaného z kontrolovanej ORP.
Finančná správa všetky zariadenia nachádzajúce sa na predajnom mieste zabezpečila a budú predmetom technickej expertízy. Podnikateľovi hrozí okrem pokuty do výšky 10-tisíc eur aj trestné stíhanie.