Lode prevážajúce skvapalnený zemný plyn (LNG) určený pre Áziu menia počas cesty smer, aby zásobovali európskych spotrebiteľov, ktorí sú ochotní zaplatiť veľkú prirážku, keďže ceny v regióne rastú na nové vrcholy, informuje Financial Times.

Väčšinu roka kupujúci v Číne, Japonsku a Južnej Kórei prevyšovali Európanov o dodávky superchladeného paliva používaného v elektrárňach na výrobu elektriny.

Lode menia smer

Ale vzhľadom na to, že sú v celom regióne sklady plné, neviazané náklady z povodia Atlantiku, ktoré smerovali do Ázie, vlastníci obracajú a posielajú do Európy, aby zarobili na prudko rastúcich cenách a dopyte.

V utorok (21. december) európske ceny plynu vyskočili o 23 percent na rekordných 182 eur za megawatthodinu, keď sa zastavili toky ruského plynu kľúčovým potrubím.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe vzrástli na nové historické maximum

„Európsky trh s plynom je teraz jasný,“ povedal Ciaran Roe, globálny riaditeľ LNG v Platts.

Vysoká cena plynu

Podľa údajov spoločnosti Platts je rozdiel medzi európskymi a ázijskými cenami momentálne najväčší v histórii. Spotové dodávky LNG do Európy mali cenu približne 48,5 dolárov za milión britských tepelných jednotiek v porovnaní so 41 USD/Mmbtu v Ázii.

Počas októbra a novembra boli ceny v Ázii v priemere o 5 USD/Mmbtu vyššie ako v Európe, uviedla maklérska spoločnosť.

Na Slovensku platia od piatka nové pandemické opatrenia. Pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch a pre očkovaných sa môžu otvoriť všetky obchodné prevádzky a niektoré služby. Na snímke kontrola covid pasov pred vstupom do predajne v Košiciach 10. decembra 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Slovákov čaká prudké zdražovanie, Jamal sa zastavil a Európania si priplatia

„Rastúce spotové ceny plynu v Európe vyvolávajú ojedinelé pohyby nákladu,“ povedal Alex Froley, analytik výskumnej poradenskej spoločnosti ICIS, ktorá sleduje tankery LNG.

Tieto pohyby zahŕňajú odklon amerických plavidiel LNG smerujúcich do Ázie s podporou európskych prístavov a prvú dodávku austrálskeho LNG do Európy za viac ako desať rokov.

Viac o téme: Energetická kríza