Rozdiely medzi regiónmi zostávajú naďalej vysoké a sú tak dlhodobo jednou z najväčších výziev Slovenska. V poslednom roku sa jednotlivé regióny začali mierne približovať najmä ekonomicky. V miere zamestnanosti, hrubom domácom produkte na obyvateľa a disponibilnom príjme sa rozdiely medzi nimi mierne znížili. Informovala o tom Národná banka Slovenska vo svojej správe o štrukturálnych výzvach aktuálneho roka.
„V miere nezamestnanosti mladých do 24 rokov, ktorí nepracujú ani sa nevzdelávajú, sa rozdiely zväčšujú dôsledkom zhoršovania situácie na východnom Slovensku,“ priblížila NBS.
V Bratislavskom kraji sa taktiež zmenšil rozdiel medzi bohatými a chudobnými, naopak v ostatných krajoch tento rozdiel mierne rástol. V Bratislavskom kraji podľa NBS zarábalo 20 percent najbohatších 2,7-násobne viac ako 20 percent najchudobnejších. Na východnom Slovensku bol tento pomer 4,2-násobný.
Životná úroveň najchudobnejších sa prepadla aj podľa ukazovateľa miery závažnej materiálnej deprivácie na východnom Slovensku, ktorá vzrástla o 2,7 percentuálneho bodu na 11,5 percenta. V súčasnosti je rozdiel medzi hodnotami tohto ukazovateľa pre Bratislavský kraj a východné Slovensko 9,8 percentuálneho bodu, čo predstavuje výrazný rast v porovnaní s rokom 2017, keď bol rozdiel na úrovni 1,8 percentuálneho bodu.