Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR nesúhlasí s tvrdením vlády, že prijatá reforma dôchodkového systému zlepší dlhodobú udržateľnosť verejných financií a rovnako aj zvýši budúce dôchodky.

Odborári upozorňujú na to, že tlak na verejné financie vytvára zavedenie rodičovského dôchodku, čo sa ministerstvo práce a sociálnych vecí rozhodlo tlmiť zavedením nesystémového zníženia aktuálnej dôchodkovej hodnoty pri novopriznaných dôchodkoch. KOZ to uviedla vo svojom stanovisku k Národnému programu reforiem SR na rok 2023, o ktorom v pondelok rokuje Hospodárska a sociálna rada SR.

„Takáto dôchodková reforma je okrem dopadu na verejné financie aj diskriminačná, a najmä príklady z iných krajín uvádzajú efektívnejšie spôsoby, ako kompenzovať starostlivosť o deti v budúcich dôchodkoch rodičov," tvrdí KOZ.

V rámci reformy druhého piliera sa podľa odborárov okrem zavedenia predvolenej investičnej stratégie s cieľom zvýšiť budúce dôchodky dočasne zmrazilo zvyšovanie percenta odvodu do druhého piliera, čo môže mať podľa KOZ opačný efekt na budúce dôchodky.

Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku môže odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádza sa pritom z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov.

Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosiahne 21,80 eura mesačne pre každého rodiča.

Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

Ďalšie dôležité správy

Sociálna poisťovňa, peniaze (ilustračné)
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa začína posielať prvé rozhodnutia o priznaní rodičovského dôchodku