Blogeri sa pohrali s politikmi i médiami
Na zahraničnej internetovej stránke sa dnes objavila výzva politikom, ktorých mená sa spomínajú v spise Gorila, aby do 48 hodín odstúpili. Neznámi autori popri tom ohlásili na štvrtok 19:45 zverejnenie nahrávky a videa odhaľujúceho „špinu v slovenskej politike“. Okrem toho mali byť na hodinu zablokované internetové stránky všetkých parlamentných politických strán.
Médiá o anonymnom blogu informovali, aj tento článok bol pôvodne pripravený v inej verzii. Na rokovaní po novinárskej otázke na šumy reagovala aj premiérka Iveta Radičová: „Slušný politik vie, čo má robiť, keď je vážne podozrenie, vie, ako sa má zachovať.“ „Pevne verím, že tak, ako prezident Spolkovej republiky Nemecko – aj keď v hodine 13-tej, ale predsa len pochopil a odstúpil – že rovnaká kultúra demokracie má šance na uplatnenie, na život aj v SR,“ dodala.
Večer však mala hrozba nečakané rozuzlenie, na stránke sa objavila informácia, že všetko bol iba žart. "Je jednoduché založiť stránku a zverejniť na nej akékoľvek informácie. Vyzerá to tak, že sa uverejnia informácie aj bez potrebného overenia a to aj napriek tomu, že informácie prídu z anonymného e-mailu. Občianska iniciatíva a recesia o zverejnených nahrávkach bola testom slovenských médií, aký druh informácie dokážu zverejniť. Informácie sú zverejňované aj napriek tomu, že ich nikto neoveruje. Informácie na stránke boli mylné, nesedí čas, na fotkách sú politici, ktorí sa v gorile vôbec nespomínajú. Cieľom iniciatívy je otvoriť diskusiu o tom, čo všetko je možné zverejniť aj bez overenia. Všetci by sme sa na tom mali zamyslieť," napísali autori.
Kto za blogom stál a či bude mať ešte nejaké pokračovanie, zatiaľ stále nie je jasné.
Ešte jeden parlament
Poslancov predsa len čaká ešte jedna schôdza parlamentu. Postaral sa o to prezident Ivan Gašparovič, keď vetoval návrh zákona, ktorý by ľuďom umožnil voľne vstupovať do veľkej časti vojenských priestorov. Popri tom sa môžu zviezť aj vládne návrhy zmien zákonov o čerpaní fondov EÚ a verejnom obstarávaní. Vláda chce, aby ich poslanci prerokovali zrýchlene. Ak by však už nezasadli, nemohli by o nich vôbec rozhodnúť.
Nový pokus, ako odložiť predčasné voľby
Organizátori protestov Gorila tentoraz skúšajú iný spôsob, ako sa aspoň teoreticky pokúsiť o odloženie marcových parlamentných volieb. Tvrdia, že boli vyhlásené protiústavne a navrhujú, aby sa poslanci obrátili na Ústavný súd. Problém však je, že pod podnet by sa muselo podpísať aspoň 30 poslancov a za skrátenie volebného obdobia hlasovali takmer všetci zákonodarcovia.
Pochybnosti o ústavnosti rozhodnutia o marcových voľbách však nemajú len strojcovia protestov Gorila. Minulý rok v čísle 42 o nich písal aj týždenník TREND.
Na koho sa ešte na internete zabudlo?
Aktéri protestov Gorila si dnes na sociálnych sieťach umiestňovali aj iný odkaz ako na ohlásené zverejnenie „špiny v slovenskej politike“. Na portál YouTube niekto vložil video, na ktorom údajne organizátorka Lucia Gallová sedí za stolom v sídle strany 99 percent. Na záberoch nie je možné rozpoznať, či je to naozaj ona. Tím protestu Gorila tvrdí, že ide o inú osobu a pokus o diskreditáciu.
Lucia Gallová, Ilustračné foto - SITA / Jozef Jakubčo
Ešte škaredšia hádka
Najjedovatejšie tlačové konferencie robievajú bývalí spojenci. Presvedčil sa o tom aj Igor Matovič. Jeho bývalí kolegovia z kandidátky dnes naznačili, že svoj magisterský titul získal neférovo a aby dokázal opak, má ísť na detektor lži. Podozrenia podľa niekdajšieho lídra kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Martina Mojžiša pochádzajú od „dôveryhodnej“ osoby.
M. Mojžiš, Peter Zajac a František Mikloško pripravili zoznam siedmich otázok, ktoré by I. Matovič mal podľa nich na detektore zodpovedať – medzi iným, či vypracoval samostatne svoju diplomovú prácu, či zaplatil človeku, ktorý vraj zhotovil jej podstatnú časť, dovolenku pri mori, ale aj či vzal alebo dal úplatok a či to dokonca nebolo viackrát. Ďalšia otázka sa má týkať podielu Jozefa Špirka z finančnej skupiny Penta na príprave programu strany.
I. Matovič si už na štvrtok zvolal schôdzku s novinármi, na ktorú má prísť aj Don Cargill, ktorý organizoval skúšky na detektore lži pre britskú televíznu šou Trishe Goddardovej. Okrem toho stojí na čele Britskej a európskej polygrafickej asociácie (BEPA).
Grécko mimo pozornosti
Liberáli si to pôvodne možno takto nepredstavovali, ale dlhová kríza v Európe, pomoc Grécku či euroval jednoducho nie sú nijako výraznými témami predvolebnej kampane. Preto keď SaS na dnes zorganizovala tlačovú konferenciu na tému Euroval: Peniaze do Grécka – podvod na občanoch, médiá sa príliš nehrnuli o jej postoji informovať.
Ani druhý pilier
SDKÚ-DS zas oprášila už používanú tézu, že Smer-SD by po nástupe k moci mohol zrušiť druhý dôchodkový pilier. Na tlačovej besede dnes o tom hovoril poslanec Ľudovít Kaník. Smer síce v programe aspoň priamo nič také nemá, poslanec však argumentuje, že iné navrhované opatrenia Smeru-SD, ako napríklad zvýšenie daní lepšie zarábajúcim, neprinesú do rozpočtu dosť prostriedkov na požadované zníženie deficitu verejných financií na tri percentá výkonu ekonomiky v roku 2013. „Keďže žiadne iné možnosti nebudú existovať, najjednoduchšie je znížiť alebo zrušiť vyplácanie príspevkov v druhom pilieri na účty občanov vo výške 9 percent,“ poznamenal.
Strana Mikuláša Dzurindu aj týmto spôsobom pripomenula bod svojho programu zaviesť ústavný zákon na ochranu druhého piliera.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com , Foto - SITA / Diana Černáková