Norm Bour prežil väčšinu života v Kalifornii, kde podnikal v oblasti realít. Keďže v roku 2008 prišiel vinou recesie o firmu, rozhodol sa pracovať ako konzultant pre CBD odvetvie, píše Business Insider.
V roku 2016 dostal pozvánku, aby rečnil na troch konferenciách v Amsterdame, Prahe a vo Varšave. „Mal som vtedy 62 rokov a bolo to prvý raz, čo som navštívil Európu. Po troch týždňoch cestovania ma osvietilo,“ zaspomínal si Američan.
Na Európe ho očarilo to, ako si tu ľudia dokážu život naozaj vychutnať a nefungujú v takom uponáhľanom režime ako väčšina Američanov, ktorých poznal. Koncom roka 2018 sa spolu s manželkou Kathleen rozhodli stať nomádmi. „Predali sme všetok majetok, kúpili si jednosmerné letenky do Valencie a vo februári 2019 sme sa vydali na cestu. Keďže pracujem z domu, mohol som ísť kamkoľvek,“ dodal Bour.
Odvtedy s manželkou navštívili 37 krajín a vždy, keď to bolo možné, cestovali trajektom. Podľa Američana niet lepšieho pocitu, ako sedieť na hornej palube a pozorovať more.
Favorit medzi prostriedkami
Lístky na trajekt sú často lacnejšie než letenky. Rezervovať sa dajú cez mnoho aplikácií, no Bour najčastejšie využíva Ferryhopper či Rome2Rio.
Cesty trajektom na kratšie trasy bývajú zriedka vypredané a tieto spoje premávajú oveľa častejšie. Existuje preto vysoká šanca, že sa vám podarí nastúpiť na ďalší, ak zmeškáte svoju prvú možnosť. Trajekty na dlhšiu trasu bývajú vyťaženejšie, a preto je lepšie si lístok kúpiť vopred. Jedna cesta často trvá aj osem či dvanásť hodín, a tak tieto spoje premávajú hlavne v noci. Bour má radšej dlhšie cesty trajektom, pretože počas nich spozná kopu nových ľudí.
Najradšej spomína na plavbu z decembra 2019, keď spolu s manželkou cestovali 12 hodín zo Sicílie do Tuniska. „Bol to jedinečný zážitok cestovať s Tunisanmi, z ktorých väčšina boli moslimovia. Počas cesty sme sa toho o ich kultúre veľa naučili. Takýto zážitok by vám počas štvorhodinového letu určite nehrozil,“ vysvetlil Američan.
Nevýhod je málo
Väčšina ľudí si na trajekty nosí vlastné jedlo. Niektoré trajekty na dlhšiu trasu predávajú občerstvenie, no len zriedka ponúkajú teplé jedlo. Bour s manželkou si zvyknú nosiť pečivo, ovocie a sendviče.
Ďalšou nevýhodou cestovania trajektom je morská choroba. Aj Bourova manželka trpí kinetózou, a preto musí pred cestou užiť lieky proti nevoľnosti. Okrem toho na ruke nosí špeciálne náramky, ktoré vyvíjajú tlak na rôzne akupresúrne body, čím pomáhajú znižovať závraty.
„Ak cestujete v mesiacoch, keď zvykne byť more divoké, mali by ste mať záložný plán, ak by vám náhle zrušili spoj,“ poradil na záver Bour.