Americká centrálna banka by mala v stredu znížiť úrokové sadzby po tom, čo ich vyše rok držala na najvyššej úrovni za posledné dve desaťročia. Investori a prognostici sa nevedia zhodnúť, či sadzby klesnú o štvrť alebo pol percentuálneho bodu, keďže predstavitelia Fedu sa snažia americkej ekonomike zabezpečiť „mäkké pristátie“.
Viacerí experti tvrdia, že očakávané zníženie úrokových sadzieb zásadným spôsobom neovplyvní globálnych investorov. Riziká spojené so spomalením čínskej ekonomiky ich ale ešte stále znepokojujú.
Zakladateľ Bridgewater Associates Ray Dalio uviedol, že krok Fedu nehrá z dlhodobého hľadiska veľkú rolu, pretože tvorcovia politík budú musieť udržiavať reálne úrokové sadzby nízko, aby umožnili splácanie rastúceho dlhu. „Fed musí držať úrokové sadzby dostatočne vysoko, aby z hľadiska výnosov uspokojil veriteľov, no nie tak vysoko, aby mali dlžníci problém,“ vysvetlil Dalio v rozhovore pre Bloomberg Television počas samitu Milken Institute Asia 2024 v Singapure.
Jody Jonssonová, viceprezidentka Capital Group Companies, uviedla, že miera zníženia sadzieb nezmení nič na tom, ako riadi svoje portfólio. Podľa riaditeľa Cain International Jonathana Goldsteina je politika v oblasti návratu do kancelárií pre realitný sektor rovnako dôležitá ako akékoľvek zníženie úrokových sadzieb zo strany Fedu.
Investorov znepokojuje spomalenie čínskej ekonomiky, ktoré na tamojšie úrady vyvíja tlak, aby reagovali fiškálnymi a menovými stimulmi. Hoci investori dúfajú v silnejšie stimulačné politiky na podporu rastu, vedeniu Číny podľa Fang Fengleia z Hopu Investment Management nezáleží na krátkodobých záujmoch.
Dalio dodal, že Čína aj naďalej ostáva veľmi atraktívnym investičným trhom. Ťažkosti čínskej ekonomiky sú podľa Jonssonovej veľkým problémom pre čínske aj západné spoločnosti. „Nedajú sa rýchlo vyriešiť vládnymi opatreniami, ale budú si vyžadovať oveľa viac času,“ dodala.