Britské mäsiarske združenie varuje pred problémami na bitúnkoch v dôsledku akútneho nedostatku oxidu uhličitého (CO2). Tento plyn zohráva dôležitú úlohu vo výrobnom procese a je nenahraditeľný, zdôraznilo Britské združenie spracovateľov mäsa (BMPA - British Meat Processors Association). Oxid uhličitý je potrebný na vákuové balenie mäsa.

Enormný nárast cien elektriny

Oxid uhličitý vzniká pri výrobe hnojív, výrobcov však v poslednom období zasiahli rastúce ceny energií. Spoločnosť CF Industries preto dočasne odstavila dve fabriky v Británii.

Británia je závislá 25 percentami na veternej energii. Na ostrovoch však v posledných týždňoch príliš nefúka a to spôsobilo extrémny rast elektrickej energie na burze. V minulom týždni cena elektriny vystrelila na 540 dolárov za megawatthodinu, pričom este koncom augusta sa predávala za 100 dolárov.

Cena elektrickej energie v Británii (sept. 2020-sept.2021)
Zdroj: bloomberg
Cena elektrickej energie v Británii (sept. 2020-sept.2021)

BMPA upozorňuje, že niektoré bitúnky majú zásoby CO2  na menej než 14 dní. „Potom firmy nebudú môcť prijímať nové zvieratá a budú musieť odstaviť výrobné linky," cituje z vyhlásenia agentúra DPA.

To môže v konečnom dôsledku zasiahnuť aj chovateľov. „Táto situácia nastala už u výrobcov bravčového mäsa."

Výroba hovädzieho a jahňacieho mäsa síce môže pokračovať, bez vákuového balenia má však tovar o päť dní kratšiu dobu spotreby. Predajcovia a spotrebitelia tak budú mať ďalší problém.

Problémy sa nabaľujú

Pre nedostatok vodičov kamiónov v dôsledku pandémie a brexitu už teraz zostávajú mnohé potravinové regály prázdne.

„Táto kríza ukazuje, že britský potravinový dodávateľský reťazec je vystavený vôli malého počtu dôležitých výrobcov hnojív v západnej Európe," povedal šéf BMPA Nick Allen.

„Spoliehame sa na vedľajší produkt z ich výrobného procesu, aby sme udržali britský potravinový reťazec v chode."

Ak sa situácia nevyrieši, hrozí úplné zastavenie výroby mäsa. Allen preto vyzýva vládu, aby zasiahla u britských výrobcov CO2 a zabezpečila ich lepšiu koordináciu s cieľom vyhnúť sa možným výpadkom v dodávkach.

Putujú z ruky do ruky a často ich považujú za prenášačov rozličných chorôb. Na peniaze si posvietil Frank Vriesekoop so svojim tímom z austrálskej univerzity v Ballarate. Aký bol záver výskumu? Bankovky i mince prichádzajú do styku s mnohými baktériámi, ale mikróby na nich dlho neprežijú. Austrálski vedci ich našli v takom malom množstve, že infekcia je skôr nepravdepodobná. Hoci na minciach ich je viac, môžete byť pokojní. Centy obsahujú meď, ktorá baktérie zabíja.
Neprehliadnite

Elektrina pre domácnosti v roku 2022 môže zdražieť až o 15 percent, pripúšťa ÚRSO