Tempo rastu aktivity vo výrobnom sektore eurozóny sa vo februári spomalilo o niečo viac, ako naznačil predbežný odhad, ale stále zostalo pomerne vysoké. Vyplýva to zo spresnených výsledkov prieskumu spoločnosti IHS Markit.

Markit zaznamenal viaceré pozitívnejšie signály, zvlášť rast produkcie aj nových objednávok nabrali po januárovom zlepšení ďalšiu dynamiku.

Enormný rast nákladov

Počas mesiaca sa vyskytlo tiež menej meškaní dodávok. Napriek tomu čelí toto odvetvie stále problémom. Tempo rastu vstupných nákladov aj výstupných cien sa síce vo februári mierne spomalilo, stále však patril medzi najrýchlejšie v histórii.

Rast zamestnanosti bol stabilný a zásoby rástli o niečo slabším tempom.

Joe Hayes, ekonóm IHS Markit, po zverejnení výsledkov skonštatoval, že  február možno považovať za prevažne pozitívny pre výrobný sektor eurozóny.

Kovidové problémy ustupujú

Dopyt po tovare mal stúpajúcu tendenciu a základné podmienky predaja sa zlepšili, keďže Európa sa už dostávala z ďalšej vlny pandémie spôsobenej variantom omikron a firmy zintenzívnili snahy o obnovu.

Ďalším pozitívnym krokom bol ukazovateľ dodacích lehôt, ktorý vo februári dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku minulého roka, ale konflikt na Ukrajine, ktorú napadlo v Rusko, to môže zmeniť. Inflácia zostala „extrémne horúca", pričom firmy prenášajú vyššie náklady na svojich klientov.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Zürich - Na archívnej snímke z 24. apríla 2014 švajčiarska vlajka veje nad logom banky UBS v Zürichu. Švajčiarskej banke UBS sa darí. Po dobrom začiatku roka dokázala výrazne zvýšiť zisk aj v 2. kvartáli. Vďačí za to dobrým výsledkom v oblasti správy majetku. FOTO TASR/AP
FILE - In this April 24, 2014 file photo a Swiss flag flutters beside the logo of UBS bank in Zurich, Switzerland. UBS announced their second quarter earning on Monday, July 27, 2015. (Steffen Schmidt/Keystone, file via AP
Neprehliadnite

Veľké banky neskrývajú pesimizmus. Eurozóna podľa nich znovu smeruje do recesie