Hrubý domáci produkt Číny (HDP) sa v prvom štvrťroku v medziročnom porovnaní zvýšil o 4,8 percenta oproti rastu o štyri percentá v predchádzajúcom štvrťroku. Oznámil to dnes čínsky štatistický úrad. Rast je vyšší ako 4,4 percenta, s ktorými počítali analytici. Podľa nich sa ale zároveň zvýšilo riziko prudkého spomalenia ekonomiky v najbližších mesiacoch, a to kvôli obmedzeniam v súvislosti s bojom proti šíreniu koronavírusu a kvôli vojne na Ukrajine.
Stimulačné opatrenia
Rast ekonomiky za prvé tri mesiace zaostal za oficiálnym cieľom vládnucej komunistickej strany. Premiér Li Kche-čchiang na marcovom plenárnom zasadnutí čínskeho parlamentu uviedol, že počíta s rastom HDP zhruba o 5,5 percenta. Podľa analytikov bude splnenie tohto cieľa bez ďalších stimulačných opatrení zložité.
Čínska ekonomika rástla veľmi rýchlo najmä v prvých dvoch mesiacoch tohto roku. V medzikvartálnom porovnaní sa HDP od januára do marca zvýšil o 1,3 percenta, zatiaľ čo analytici podľa agentúry Reuters počítali s rastom o 0,6 percenta. Vo štvrtom štvrťroku rast po spresnení dát predstavoval oproti predchádzajúcemu štvrťroku 1,5 percenta.
Podľa analytikov budú ale už aprílové dáta pravdepodobne horšie, okrem iného kvôli uzávere v Šanghaji. Čínske úrady uzavreli toto najväčšie mesto a ďalšie významné priemyselné strediská kvôli šíreniu koronaviru, čo viedlo k prerušeniu výroby v továrňach a spôsobilo problémy globálnym dodávateľským reťazcom. Čínska vláda v boji s chorobou covid-19 presadzuje stratégiu nulovej tolerancie a hneď pri výskyte prvých prípadov nákazy uzatvára celé mestá.
Vplyv lockdownov
„Ďalší vplyv lockdownov bude okamžitý, nielen kvôli oneskoreniu dodávok tovaru dennej potreby, ale aj kvôli ďalšej neistote medzi podnikateľmi a výrobcami, ktorá sa už odrazila na pracovnom trhu," povedala hlavná ekonómka finančnej spoločnosti ING pre Čínu Iris Pangová. Opatrenia v rámci fiškálnej a menovej politiky, ktorá mala vplyv lockdownov na HDP zmierniť, podľa nej neboli dostatočné.
„Možno budeme musieť zrevidovať naše ďalšie odhady HDP, pokiaľ fiškálne opatrenia neprídu v čas," dodala Pangová.
Akciový trh v Číne napriek svižnému rastu ekonomiky ale oslabil, investori totiž posudzujú hlavne vplyvy lockdownov na ekonomiku. Index CSI 300, ktorý sleduje vývoj na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, krátko pred koncom obchodovania vykazoval pokles približne o 0,6 percenta na 4 164 bodov. Zmazal tak časť výraznejších strát, ktoré vykazoval v úvode obchodovania.