V mnohých afrických krajinách sú protesty čoraz intenzívnejšie, napísal dnes španielsky denník El País.
Zosilní migračnú vlnu do Európy
Na rozdiel od napríklad európskych krajín však nemajú tamojšie vlády takéto možnosti alebo nie sú ochotné pomáhať ľuďom rôznymi balíčkami sociálnych opatrení. A hoci v dlhšom horizonte môžu niektoré krajiny Afriky ťažiť zo snahy Európy o zníženie závislosti od ruského plynu, dopad na africké domácnosti, tamojší poľnohospodársky sektor a potravinovú bezpečnosť bude ďalekosiahly.
Zhoršujúca sa ekonomická situácia v mnohých afrických krajinách zrejme tiež zosilní migračnú vlnu do Európy.
Obavy z hladomoru
Demonštrácie kvôli rastu cien benzínu a potravín sa konali v posledných týždňoch okrem iného v Ghane, Sierra Leone, Mozambiku aj v Juhoafrickej republike. Kríza, ktorú odštartovali obmedzenia za pandémie covidu-19 a tento rok ju ďalej prehlbuje vojna na Ukrajine, zhoršuje aj politické nepokoje v Senegale či Sudáne. Senegal, kde protesty súvisia s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, má pritom povesť majáka stability v západnej Afrike.
„Je normálne, že s očakávaniami volieb v niektorých krajinách politici čelia demonštráciám, ale súčasná kríza ich ešte zosilňuje," povedal denníku El País historik z Pobrežia Slonoviny Para Koneman.
Podľa neho sú korene problému najmä v obrovskej africkej závislosti od dovozov zo zahraničia. To teraz vyvoláva obavy z hladomoru v niektorých krajinách, ktoré sa navyše stretávajú aj s dlhodobým suchom.
Takmer polovica dovážaného obilia do Afriky pochádza totiž z Ukrajiny a Ruska, odkiaľ sa teraz dodávky kvôli vojne takmer zastavili. Afrika je tiež závislá od dovozu hnojív, tiež z Ruska a Ukrajiny.
Podľa Konemana môže sociálne napätie v niektorých afrických krajinách gradovať až na „nekontrolovateľnú úroveň".
„Nikto (v roku 2011) neočakával, že protesty v Tunisku prerastú v arabskú jar. A súčasná kríza je väčšia, pretože je svetová. V Afrike ale vlády nie sú schopné či ochotné na vzniknutú situáciu reagovať, "dodal Koneman, spoluautor knihy Mládež v Afrike, hybateľka zmien.
Demonštrácie kvôli rekordnému rastu cien pohonných látok sa minulý týždeň konali aj v JAR, kde kamióny zablokovali dôležitú cestu spájajúcu krajinu s Mozambikom. Nasledovali krátko po proteste vodičov autobusov v mozambickej metropole Maputu, ktorí z rovnakého dôvodu na deň paralyzovali chod mesta.